VDSL، نجات بخش اینترنت خانگی؟

به گزارش انجمن آقای شرفی، عبارت VDSL مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و نسل جدیدی از فناوری DSL روی بستر های کابل های شبکه است. VDSL جدیدترین نوع اتصال روی استاندارد DSL است. VDSL سرعتی چند برابر ADSL دارد و روی همان کابل مسی و کابل تلفن ثابت خانه ها عرضه می گردد.

VDSL، نجات بخش اینترنت خانگی؟

موج تعطیلی یا فروش بعضی از شرکت های خصوصی تامین نماینده اینترنت ثابت کشور در ماه های اخیر شدت گرفته است. از نظر

مدیران این شرکت ها، چالش اصلی اپراتور های اینترنت ثابت در قیمت است که توانایی رقابت با بهای اینترنت موبایل ندارد. طوری که قیمت پایین اینترنت موبایل باعث شده کاربران از اینترنت ثابت به اینترنت موبایل مهاجرت نمایند.

درخواست مدیران این شرکت ها برای افزایش قیمت اینترنت ثابت از سوی وزیر ارتباطات پذیرفته نشد و آذری جهرمی گفت: تا زمانی که شرکت ها فناوری VDSL را ارائه ندهند ما برنامه ای برای افزایش قیمت نداریم. ما شرایطی را برای شرکت ها قرار داده ایم و آن ها باید بروند روی فناوری جدید سرمایه گذاری نمایند. وزیر ارتباطات معتقد است سرویس ADSL رو به انقراض است.

وی به شرکت های ارائه نماینده خدمات اینترنتی که با افزایش هزینه هایشان با کاهش درآمد روبرو شدند، پیشنهاد کرد به جای درخواست برای افزایش تعرفه، با سرمایه گذاری و ارائه کیفیت خوب، به ایجاد تغییر در برنامه هایشان بپردازند. حتی درخصوص راه اندازی سرویس اینترنت VDSL هم وزارت ارتباطات در وب سایت خود یک نظرسنجی راه انداخت.

عبارت VDSL مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و نسل جدیدی از فناوری DSL روی بستر های کابل های شبکه است. VDSL جدیدترین نوع اتصال روی استاندارد DSL است. VDSL سرعتی چند برابر ADSL دارد و روی همان کابل مسی و کابل تلفن ثابت خانه ها عرضه می شود.

نیازی به کابل کشی فیبرنوری در داخل خانه ندارد و بزرگ ترین تفاوت اش با اینترنت ADSL در حساسیت به فاصله با مرکز مخابراتی یا کافوی نوری (صندوق توزیع خطوط مشترکان که ورودی آن فیبرنوری و خروجی آن کابل مسی است) است. در استاندارد VDSL با تغییر و افزایش فرکانس های سیگنال ها می توان به سرعت ها و توان خروجی مختلفی دست یافت. در حالی که حداکثر سرعت اینترنت +ADSL 2 به مرز 24 مگابیت می رسد؛ در اینترنت VDSL از سرعت 50 مگابیت تا 300 مگابیت در دسترس و امکان پذیر است.

اظهارات وزیر در حالی است که حال وخیم این شرکت ها مجالی برای سرمایه گذاری نگذاشته به طوری که بازار اینترنت ثابت هر روز کسادتر می شود. تامین نمایندگان اینترنت ثابت میدان رقابت را ترک می نمایند و سهم بازار خود را به اپراتور های اینترنت موبایل یا رقیب بزرگشان یعنی مخابرات می دهند.

در حالی که شرکت های خصوصی ارائه دهنده اینترنت ثابت برای بقا در بازار دست و پنجه نرم می نمایند، وزیر ارتباطات در توییتر از امکان تبدیل ADSL به VDSL و چهاربرابر شدن سرعت اینترنت از تاریخ 27 تیرماه اطلاع داد. وی در نشست خبری افتتاحیه نمایشگاه الکامپ تشریح کرد: شرکت مخابرات ایران از 27 تیرماه سرویس اینترنت VDSL را در کل کشور راه اندازی نموده و 2 میلیون پورت VDSL را با نام سرویس سورینو و میانگین سرعت 40 مگابیت بر ثانیه به مشترکان ارائه می نماید.

در واقع، سرویس های مذکور تا کابینت خط مشترک، به صورت فیبر نوری هستند و پس از آن در منطقه محل سکونت مشترکان از طریق سیم مسی ارائه می شود. البته هنوز تعرفه جدیدی برای این سرویس های جدید وضع نشده و قیمت گذاری مطابق مصوبه 266 کمیسیون تنظیم مقررات انجام خواهد شد.

در این مصوبه، قیمت و سرعت سرویس ها در تمامی سطوح دیده شده است. به گفته وی، در صورتی که سرویس VDSL توسعه یافته و راه اندازی شود دیگر مشکل سرعت مشترکان حل خواهد شد.

ارائه سرویس اینترنت VDSL از سوی مخابرات حرف جدیدی نیست به طوری که معاون تجاری مخابرات منطقه تهران در آذرماه سال 95 نیز از راه اندازی این سرویس در مخابرات اطلاع داده بود. همچنین اوایل اسفندماه گذشته، شرکت مخابرات از سرویس اینترنت پرسرعت VDSL رونمایی کرد و ارائه سرویس آن را در بعضی مناطق تهران آغاز نموده بود.

با این حال، هنوز این وعده ها عملیاتی نشده بود تا اینکه دوباره بحث آن از سوی وزیر ارتباطات و شرکت مخابرات ایران مطرح شد. به نظر می رسد، قرار است شرکت مخابرات ارائه سرویس VDSL را از هفته دوم مرداد ماه آغاز کند و این پروژه تا انتها سال طول می کشد.

همچنین آغاز کار از استان تهران است، ولی به تدریج در استان های دیگر هم انجام می شود. مخابرات وعده داده که می خواهد حدود دو میلیون کاربر و مشترک اینترنت ADSL این شرکت را به طور رایگان و بدون دریافت هزینه ای به اینترنت VDSL و FTTH سوئیچ دهد.

VDSL تنها برنامه مخابرات و در رأس آن وزارت ارتباطات برای عرضه یک اینترنت پرسرعت نیست. بلکه برنامه تبدیل سیم مسی به فیبرنوری، حذف سیم مسی و ارائه اینترنت فیبرنوری به سال 90 برمی شود که شرکت خدمات ارتباطی و الکترونیکی ایرانیان نت برای اجرای آن اعلام آمادگی کرد.

با این حال، نتوانست قدم مثبتی در این راه بردارد. پس از 6 سال، مخابرات، امکان واگذاری فیبر نوری به مشترکان را در پروژه ای تحت عنوان تانوما (تار نوری مخابرات ایران) در اختیار گرفت.

در اردیبهشت ماه 1396، مرحله نخست گسترش شبکه دسترسی به فیبر نوری در منازل توسط شرکت مخابرات ایران تحت عنوان تانوما در هشت شهر به صورت رسمی افتتاح شد. اکنون که بیش از دو سال از کلید خوردن پروژه تانوما می گذرد، به گفته مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، ثبت نام گسترده تانوما از بهمن ماه آغاز شده است.

با این حال، هزینه های کابل کشی منازل از 300 هزار تومان به بالا و قیمت مودم هم مزید بر این علت شده بود که مشترکان جذب این سرویس نشوند. البته در اجرای پروژه VDSL قرار است کاربران هزینه ای پرداخت ننمایند.

به هر حال قرار است اجرای VDSL از هفته آینده کلید بخورد و به گفته وزیر ارتباطات هر شرکتی می تواند در این عرصه وارد شود و اقدام به ارائه این سرویس جدید کند. اظهارات وزیر در حالی است که شرکت ارائه نماینده اینترنت ثابت، به دلیل مسائل اقتصادی توان سرمایه گذاری در یک پروژه جدید را ندارد به این ترتیب، با وجود اینکه وزیر بار ها اعلام نموده در این حوزه انحصاری وجود ندارد، اما ظاهرا تنها بازیگر این میدان رقابتی شرکت مخابرات و انحصار دوباره آن در این بازار است.

در این میان، نگاهی به کارنامه مخابرات نشان می دهد، این شرکت همچنان در جلب رضایت کاربران در عرضه خدمات قبلی مانند تلفن ثابت، اینترنت ADSL یا پروژه تانوما عملکرد استانداردی نداشته است. حالا باید دید آیا مخابرات دوباره این شکست ها را تکرار می نماید یا اینکه می تواند در اجرای پروژه جدید پیروز باشد؟

منبع: فرادید

به "VDSL، نجات بخش اینترنت خانگی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "VDSL، نجات بخش اینترنت خانگی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید