8 راه چاره مفید برای کنترل استرس در بچه ها ، چگونه از فرزندمان در برابر اخبار بد محافظت کنیم؟

به گزارش انجمن آقای شرفی، مدت هاست که اخبار درگیری، جنگ، بیماری و گرانی سرخط رسانه هاست و احساساتی مانند غم، ترس، خشم و اضطراب را در افراد شدت داده است. در این میان، بچه ها بیش از آنچه به نظر می رسد تحت فشار هستند. با به کارگیری این راهکارها به آرامش بچه هاتان کمک کنید.

8 راه چاره مفید برای کنترل استرس در بچه ها ، چگونه از فرزندمان در برابر اخبار بد محافظت کنیم؟

به گزارش انجمن آقای شرفی، وقتی درگیری یا جنگ به سرفصل خبرها تبدیل می شود، البته اغلب به این شکل است، احساساتی مانند ترس، غم، خشم و اضطراب در افراد ایجاد می شود. بچه ها هم که همیشه به والدین خود نگاه می کنند تا احساس امنیت خود را حفظ کنند، متوجه این احساسات می شوند. اگر نگران سلامت روحی و احساس امنیت و آرامش در فرزند خود هستید، در اینجا نکاتی را در مورد حمایت از بچه ها و حفظ آرامش آنها مطرح می کنیم:

1- سعی کنید متوجه شوید که آنها چه می دانند و چه احساسی دارند

زمان و مکانی را انتخاب کنید که بتوانید راجع به این موضوعات صحبت کنید؛ به کودکتان احساس راحتی در صحبت کردن و آزادی بیان بدهید؛ مثلا در طول خوردن غذا. سعی کنید قبل از خواب در مورد چنین موضوعاتی صحبت نکنید.

یک نقطه شروع خوب این است که از فرزندتان بپرسید که چه می داند و چه احساسی دارد. احتمال دارد کودک شما اطلاعاتی داشته باشد اما علاقه ای به صحبت در مورد آن نداشته باشند؛ برخی دیگر ممکن است در سکوت نگران باشند. در مورد بچه های کوچکتر، نقاشی کشیدن، داستان خواندن و کارهایی از این قبیل برای باز کردن سر صحبت بهتر است.

بچه ها می توانند اخبار را از طرق مختلف دریافت کنند، بنابراین مهم است که آنچه را می بینند و می شنوند بررسی کنید. این فرصتی است برای اطمینان دادن به آنها و تصحیح هرگونه اطلاعات نادرستی که ممکن است به صورت آنلاین، در تلویزیون، در مدرسه یا در گپ و گفت های محبت آمیز شنیده باشند.

یک جریان مداوم از تصاویر و تیترهای ناراحت کننده می تواند باعث شود احساس کنیم که این بحران در اطراف ما رخ داده و خیلی نزدیک است. بچه ها کوچکتر ممکن است بین تصاویر روی صفحه و واقعیت شخصی خود تمایز قائل نشوند و ممکن است باور داشته باشند که در معرض خطر فوری قرار دارند، حتی اگر کیلومترها از درگیری دور باشند. بچه های بزرگ تر ممکن است چیزهای نگران کننده ای را در رسانه های اجتماعی دیده باشند و از چگونگی تشدید رویدادها بترسند.

بچه ها نشانه های عاطفی خود را از بزرگسالان می گیرند، بنابراین سعی کنید هیچ ترسی را بیش از حد با کودک خود در میان نگذارید.

مهم این است که نگرانی های آنها را کوچک نشان ندهید و نادیده نگیرید. اگر سؤالی پرسیدند که ممکن است به نظر شما زیاده روی باشد، مانند آیا همه ما قرار است بمیریم؟، به آنها اطمینان دهید که این اتفاق نمی افتد، سپس سعی کنید آنچه را شنیده اند و دلیل نگرانی آنها در مورد آن اتفاق را بپرسید.

حتما احساسات آنها را تصدیق کنید و به آنها اطمینان دهید که هر آنچه احساس می کنند طبیعی است. با توجه کامل به حرف هایشان گوش کنید و به آنها یادآوری کنید که هر زمان که بخواهند می توانند با شما یا بزرگسال مورد اعتماد دیگری صحبت کنند.

2. اطلاعات بچه ها را آرام و متناسب با سن نگه دارید

بچه ها حق دارند بدانند در دنیا چه می گذرد، اما بزرگسالان نیز مسئولیت دارند که آنها را از ناراحتی در امان نگه دارند. شما بهتر از هر کسی بچه هاتان را می شناسید. از زبان مناسب آنها استفاده کنید، واکنش های آنها را دیدن کنید و به سطح اضطراب آنها حساس باشید.

حتی اگر خودتان نسبت به حوادثی که در حال رخ دادن است احساس غم یا نگرانی داشته باشید، طبیعی است. اما به خاطر داشته باشید که بچه ها نشانه های عاطفی خود را از بزرگسالان می گیرند، بنابراین سعی کنید هیچ ترسی را بیش از حد با کودک خود در میان نگذارید. آرام صحبت کنید و مراقب زبان بدن خود، مانند حالات چهره، باشید.

به یاد داشته باشید که اشکالی ندارد اگر برای هر سؤالی پاسخ نداشته باشید. می توانید بگویید که باید پاسخ آن را جستجو کنید. در مورد بچه ها بزرگتر می توانید با هم سرچ کنید و در همین حال هم استفاده از سایت ها و اطلاعات معتبر را به آنها یاد دهید. توضیح دهید که برخی از اطلاعات آنلاین دقیق نیستند و یافتن منابع قابل اعتماد مهم است.

3. حس همدردی را پرورش دهید

درگیری اغلب می تواند تعصب و تبعیض را به همراه داشته باشد، چه علیه یک قوم باشید چه یک کشور. وقتی با بچه ها خود صحبت می کنید، از برچسب هایی مانند افراد بد دوری کنید و در عوض از آن به عنوان فرصتی برای تقویت حس همدردی و ترحم استفاده کنید، مثلا در مورد خانواده هایی که مجبور به ترک خانه های خود هستند با مهربانی گفت وگو کنید.

حتی اگر درگیری در یک کشور دور اتفاق می افتد، می تواند معضلاتی به همراه بیاورد. بررسی کنید که بچه هاتان قلدری را تجربه نکرده و یا در آن مشارکت نداشته باشند. اگر در مدرسه به آنها توهین شده یا مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند، آنها را تشویق کنید تا به شما یا بزرگسالی که به آنها اعتماد دارند، بگویند.

به بچه ها خود یادآوری کنید که همه سزاوار امنیت در مدرسه و جامعه هستند. قلدری و تبعیض همیشه اشتباه است و هر کدام باید سهم خود را در توسعه مهربانی و حمایت از یکدیگر انجام دهیم.

4. روی کمک کردن تمرکز کنید

برای بچه ها مهم است که بدانند مردم با اعمال شجاعانه و مهربانی به یکدیگر کمک می کنند. داستان های مثبت را پیدا کنید، مانند گروه های داوطلب کمک و فعالیت های خیریه؛ احساس انجام کاری برای کمک، هر چقدر هم که کوچک باشد، اغلب می تواند آرامش زیادی به ارمغان بیاورد. ببینید آیا فرزندتان مایل است در انجام اقدامات داوطلبانه شرکت کند یا خیر. شاید آنها بتوانند نقاشی بکشند یا شعری برای صلح بنویسند، یا شاید شما بتوانید در جمع آوری کمک مالی مشارکت کنید.

5. به گفت وگویتان دقت کنید

مطمئن شوید که گفت وگوی شما و فرزندتان در حالت ناراحتی انتها نگیرد و او را با پریشانی رها نمی کنید. سعی کنید سطح اضطراب آنها را با دیدنی زبان بدن آنها ارزیابی کنید. دقت کنید که آیا آنها از لحن معمول خود استفاده می کنند و تنفس آرامی دارند؟ به آنها یادآوری کنید که برایتان مهمند و هر زمان که احساس نگرانی می کنند حاضرید گوش دهید و حمایت کنید.

6. از توجه کردن به کودک غافل نشوید

همانطور که اخبار درگیری ادامه دارد، باید به بررسی شرایط فرزندتان ادامه دهید تا ببینید شرایط او چگونه است. چه احساسی دارد؟ آیا آنها سؤال یا چیز جدیدی دارند که مایلند در مورد آنها با شما صحبت کنند؟ اگر کودک شما نگران یا مضطرب به نظر می رسد، چه اتفاقی در حال رخ دادن است، مراقب هرگونه تغییر در نحوه رفتار یا احساس او باشید، مانند معده درد، سردرد، کابوس یا مسائل خواب.

  • 7 نکته کاربردی برای خواب راحت | چه دما و خوراکی هایی به بهتر شدن کیفیت خواب کمک می کنند؟

بچه ها واکنش های متفاوتی به رویدادهای نامطلوب دارند و برخی از نشانه های ناراحتی ممکن است چندان آشکار نباشند. بچه ها کوچکتر ممکن است بیشتر از حد معمول به شما بچسبند؛ نوجوانان ممکن است غم و اندوه یا عصبانیت شدید بروز دهند. بسکمک از این واکنش ها فقط برای مدت کوتاهی دوام می آورند و واکنش های طبیعی به رویدادهای استرس زا هستند. اگر این واکنش ها برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، ممکن است کودک شما به حمایت متخصص نیاز داشته باشد.

► شما می توانید باهم تنفس شکمی انجام دهید و به کاهش استرس کمک کنید:

5 نفس عمیق بکشید یه این شکل که برای 5 ثانیه نفس را از طریق بینی به داخل بکشید و 5 ثانیه از دهان خارج کنید. در طول این تنفس شکم شما بزرگ و کوچک می شود.

7. سیل اخبار را محدود کنید

مراقب باشید که بچه هاتان چقدر در معرض اخبار قرار دارند، بچه ها کوچکتر را از دیدن صحنه های ناراحت کننده و خشن دور کنید. با بچه های بزرگتر، در مورد اینکه چقدر زمان صرف اخبار می کنند و به چه منابع خبری اعتماد دارند صحبت کنید. تا حد امکان سعی کنید حواس پرتی های مثبتی مانند بازی کردن یا پیاده روی با هم ایجاد کنید. قبل از خواب برای بچه های کوچکتر قصه های آرام و شاد بخوانید.

8. مراقب خودت باش

اگر شما در مدیریت استرس و اضطراب خود پیروز باشید، می توانید بهتر به بچه هاتان کمک کنید. بچه ها واکنش شما به اخبار را متوجه خواهند شد، بنابراین به آنها کمک می کند تا بدانند شما آرام هستید و اوضاع را تحت کنترل دارید.

اگر احساس اضطراب یا ناراحتی می کنید، برای خود وقت بگذارید و با سایر اعضای خانواده، دوستان و افراد مورد اعتماد تماس بگیرید. سعی کنید به جای اینکه دائما آنلاین باشید، زمان های تعیینی را در طول روز برای دنبال کردن اخبار تعیین کنید و تا جایی که می توانید، برای انجام کارهایی که به شما کمک می کند آرامش داشته باشید، وقت بگذارید.

  • 6 راهکار برای روبه رو شدن با قلدری و زورگیری مجازی | بچه ها در فضای مجازی با چه خطراتی روبرو هستند؟
  • یک راهکار ساده برای تقویت مهارت های بچه ها خردسال | چگونه فرزندی باهوش تر پرورش دهیم؟
منبع: همشهری آنلاین

به "8 راه چاره مفید برای کنترل استرس در بچه ها ، چگونه از فرزندمان در برابر اخبار بد محافظت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 راه چاره مفید برای کنترل استرس در بچه ها ، چگونه از فرزندمان در برابر اخبار بد محافظت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید