ردیابی تماس چه کمکی به مهار شیوع کرونا می نماید

به گزارش انجمن آقای شرفی، ردیابی تماس یکی از ابزارهای مهم در بهداشت عمومی و کنترل بیماری های عفونی است،

ردیابی تماس چه کمکی به مهار شیوع کرونا می نماید

ردیابی تماس (contact tracing) به معنای شناسایی افرادی در تماس با فرد آلوده و گردآوری اطلاعات بیشتر درباره آنها است. با یافتن این افراد و آزمایش کردنشان، افرادی در میان آنها که دچار عفونت شده اند، شناسایی می گردد و بعد می توان آنها را ایزوله یا درمان کرد. تداوم این کار می تواند میزان عفونت در جامعه را کاهش دهد.

سازمان جهانی بهداشت در حالی که بسیاری از کشورها پس از سر گذراندن موج اول شیوع ویروس کرونا در حال کاهش شدت قرنطینه و بازگشایی جامعه هستند، انجام موردیابی بیماری، انجام گسترده آزمایش، ایزوله کردن موارد یافت شده و ردیابی هر تماس افراد آلوده را برای توقف سرایت ویروس کرونا ضروری می داند. در غیر این صورت بازگشایی با موج دوم شیوع بیماری دنبال خواهد شد.

اغلب افراد مبتلا به کووید-19 بوسیله دوستان، همسایگان، اعضای خانواده یا همکارانشان آلوده شده اند، بنابراین این افراد باید فهرست ردیابی تماس قرار گیرند. به جز این هر فردی که در تماس نزدیک با فرد مبتلا بوده است- دست کم برای 15 دقیقه در فاصله کمتر از 2 متر- ممکن است در فهرست ردیابی تماس گنجانده گردد.

ردیاب تماس می خواهد بداند فردی که آزمایشش مثبت شده است، در دو سه روز پیش از علامت دار و ایزوله شدن با چه کسانی در تماس نزدیک بوده است.

ردیابان تماس با یافتن این افراد و ارتباط تلفنی با آنها می توانند شرایط شان را آنالیز نمایند و بر حسب علامت دار بودن افراد و قرار گرفتنشان در گروه های پرخطر مثلا سالمندان به آنها توصیه نمایند برای 14 روز خودشان را در خانه ایزوله نمایند. افرادی که علامت دار هستند یا بعدا علامت دار می شوند، به نوبه خود وارد فرایند ردیابی تماس می شوند و این کار به همین ترتیب ادامه می یابد.

البته انجام این اقدامات به لشگری از ردیابان تماس و آزمایش کردن گسترده افراد دارد.

یک نمونه پیروز از ردیابی تماس را می توان در شیوع کرونا در کره جنوبی دید که منشا اولیه آن یک گروه مذهبی بود که اعضای آن به 200000 نفر می رسید. تیم های بزرگی از ردیابان تماس به یافتن همه تماس های این گروه مذهبی پرداختند و با یافتن افراد آلوده آنها را قرنطینه کردند. نتیجه این اقدامات این بود که کره جنوبی توانست شیوع کرونا را دراین کشور به شکل کارآمدی مهار کند.

  • مهار کرونا با شیوه انگلیسی یا شیوه کره جنوبی؟

سنگاپور، هنگ کنگ و آلمان نمونه های دیگری از کشورهای با تجربه پیروز آزمایش گسترده و ردیابی تماسی هستند. در همه این کشورها تا به حال میزان مرگ ومیر ویروس کرونا نسبتا پایین بوده است.

  • پیروزیت شنماینده آلمان در مقابل ویروس کرونا | گام های کوچک برای خروج از قرنطینه

منبع: همشهری آنلاین

به "ردیابی تماس چه کمکی به مهار شیوع کرونا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردیابی تماس چه کمکی به مهار شیوع کرونا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید