تشخیص زودهنگام زوال عقل با استفاده از سطح خونی DNA

به گزارش انجمن آقای شرفی، دانشمندان دانشگاه جانز هاپکینز از کشف شواهدی مبنی بر نقش سطح خونی DNA در ابتلا به زوال عقل خبر دادند.

تشخیص زودهنگام زوال عقل با استفاده از سطح خونی DNA

در یک مطالعه آینده نگر طولانی مدت روی بیش از 600 شرکت نماینده مسن، محققان پزشکی جانز هاپکینز می گویند شواهدی در دست دارند مبنی بر اینکه سطوح بالاتر DNA بدون سلول در گردش خون ممکن است نشانه افزایش خطر التهاب مزمن مرتبط با علائم اولیه ضعف و زوال عقل باشد.

این یافته ها که 11 اکتبر در مجله بیماری آلزایمر منتشر شد، می تواند جستجوی آزمایش های خون نسبتا ساده ای را که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و سایر اشکال زوال شناختی را تشخیص می دهند، افزایش دهد.

DNA ژنومی عاری از سلول در گردش، (ccf-gDNA) یک محصول شناسایی شده طولانی مدت از مرگ سلولی طبیعی در بدن است. سلول ها به وسیله آپوپتوز (مرگ برنامه ریزی شده سلولی) می میرند، به این ترتیب که سلول ها منقبض شده، غشای پلاسمایی خود را تخریب می نمایند و در نهایت پاره می شوند و محتویات خود از جمله قطعات DNA را در بدن آزاد می نمایند. این قطعات به صورت DNA با برد آزاد در جریان خون قرار می گیرند.

پیتر ابادیر، استادیار طب سالمندی و پیری در دانشگاه جانز هاپکینز می گوید: این قطعات ccf-gDNA ممکن است باعث واکنش های التهابی مزمن گردد که قبلا با تخریب و پیری زودرس بافت ها و اندام ها از جمله مغز مرتبط بوده است. بدن این قطعات ccf-gDNA را به عنوان چیزی می بیند که باید حذف گردد، بنابراین سیستم ایمنی بدن با سرعتی بالاتر از آنچه باید کار می نماید. چنین فشار بیش از حد سیستم ایمنی ممکن است عاملی در شناسایی آغاز زوال عقل باشد.

برای مطالعه تازه، محققان خون 631 نفر با میانگین سنی 79 سال را که در زمان آغاز مطالعه هیچ اختلال شناختی نشان ندادند، آزمایش کردند. شرکت نمایندگان در زمان هر خون گیری آزمایش های فیزیکی و شناختی سالانه دریافت کردند. محققان دریافتند در طول دوره هشت ساله مطالعه، سطوح بالاتر ccf-gDNA در خون با افزایش زوال شناختی و بدتر شدن ضعف همراه بود.

لولیتا نیداداولو، استادیار طب سالمندان می گوید: جمعیت دنیا ما به سرعت در حال پیر شدن است. ما پیشرفت های زیادی داریم که به افزایش طول عمر ما یاری نموده است، بنابراین هدف اکنون این است که با افزایش سن سالم تر زندگی کنیم. فرکانس زوال عقل و ضعف در حال افزایش است. بسیاری از مردم فردی را می شناسند که تحت تأثیر این شرایط قرار گرفته است. با یک بار خون گیری، ما ممکن است این پتانسیل را داشته باشیم که افرادی را که می توانند از مداخلات اولیه بهره مند شوند، شناسایی کنیم.

با حرکت رو به جلو، محققان می گویند امیدوارند در خصوص منشاء سلولی قطعات ccf-gDNA اطلاعات بیشتری کسب نمایند. اگر محققان بتوانند تشخیص دهند که اندازه زیادی از این قطعات از نوع خاصی از سلول می آیند، امید است که بتوانند جستجوی دارو هایی را که فرآیند پیری و زوال عقل را هدف قرار می دهند، پیش ببرند.

بیشتر بخوانید

منبع:مدیکال اکسپرس

انجمن آقای شرفی علمی پزشکی بهداشت و درمان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تشخیص زودهنگام زوال عقل با استفاده از سطح خونی DNA" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص زودهنگام زوال عقل با استفاده از سطح خونی DNA"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید