کشف گونه ای از عسل که شفابخش است!

به گزارش انجمن آقای شرفی، تحقیقات نشان می دهد که عسل مورچه گلدان عسل، دارای خواص ضد میکروبی قوی است. محققان دریافته اند که عسل فراوری شده به وسیله مورچه های بومی استرالیا دارای فعالیت ضد میکروبی منحصر به فردی در برابر باکتری ها و قارچ ها است که می تواند این مایع را از نظر دارویی مفید کند.

کشف گونه ای از عسل که شفابخش است!

به گزارش خبرگزاری انجمن آقای شرفی ، این مطالعه که اخیراً در مجله PeerJ منتشر شد، به وسیله اندرو دونگ و دکتر کنیا فرناندز از آزمایشگاه کارتر در دانشگاه سیدنی انجام شد. این آزمایشگاه تحت مدیریت پروفسور دی کارتر از دانشکده علوم زیستی و محیطی و موسسه بیماری های عفونی سیدنی است.

این تیم مورچه عسلی استرالیایی Camponotus inflatus را مورد مطالعه قرار دادند که در سراسر منطقه ها بیابانی عمدتا در غرب استرالیا یافت می گردد. در میان مستعمرات مورچه ای، آنها دسته ای از کارگران بیش از حد تغذیه شده هستند که به وسیله مورچه های کارگر دیگر با شهد و مواد قندی پر می شوند و باعث می گردد شکم آنها با عسل باد گردد و ظاهری شفاف و کهربایی به خود بگیرد.

این مورچه ها به طور موثری تبدیل به ماشین های فروش بی حرکت برای کلنی خود می شوند و زمانی که دیگر گزینه های غذایی کمیاب هستند، عسل را دوباره در می آورند. دنی اولریچ از گروه زبان Tjupan، که تورهای مورچه عسل را در Kalgoorlie اجرا می نماید، به محققان یاری کرد تا نمونه هایی را برای مطالعه خود پیدا نمایند.

اولریچ گفت:برای مردم، مورچه های عسل چیزی بیش از یک منبع غذایی هستند. حفاری برای آنها یک روش زندگی بسیار لذت بخش و راهی برای گرد هم آوردن خانواده است. مردم استرالیا هزاران سال است که از مورچه های عسل لذت می برند. در خصوص استفاده دارویی آن، ما از آن برای گلودرد و گاهی اوقات به عنوان یک پماد موضعی برای جلوگیری از عفونت استفاده می کنیم.

محققان گفتند اولین بار است در خصوص عسل مورجه های گلدان عسل، برای خواص دارویی مطالعه می نمایند. بعلاوه دونگ گفت: من مدت هاست که مجذوب مورچه عسل و روش شگفت انگیز آن برای فراوری و نگهداری عسل بودم. با توجه به استفاده دارویی از عسل به وسیله مردم بومی، من کنجکاو شدم که آیا ممکن است این عسل ویژگی های ضد میکروبی منحصر به فردی داشته باشد.

دانشمندان تأیید نموده اند که عسل مورچه، مکانیسم عمل کاملا متفاوتی در مقایسه با عسل مانوکا دارد که به عنوان یک درمان موضعی برای زخم ها و عفونت های پوستی شناخته شده است. دکتر فرناندز گفت:تحقیق ما نشان می دهد که عسل مورچه عسل، دارای اثر متمایزی است که آن را از سایر انواع عسل متمایز می نماید. این کشف به این معنی است که عسل مورچه گلدان عسل می تواند حاوی ترکیباتی با قدرت ضد میکروبی قابل توجهی باشد. شناسایی این موارد می تواند نقطه شروعی برای توسعه انواع تازه و متفاوت آنتی بیوتیک ها برای ما فراهم کند.

مورچه های گلدان عسل، هزاران سال است که به وسیله مردم برای درمان سرماخوردگی و از جمله گلودرد مورد استفاده دارویی قرار گرفته اند، اما اکنون علم غرب به سنت های آنها رسیده است. پروفسور کارتر گفت: این مطالعه نشان می دهد که عسل مورچه عسل دارای ویژگی های ضد میکروبی منحصربه فردی است که استفاده درمانی از آن به وسیله مردم بومی نیز آن را تأیید می نماید. استفاده از چیزی که به وسیله تکامل به کار در طبیعت تبدیل شده است و سپس به کار بردن آن در سلامت انسان، راهی عالی برای دستیابی به استراتژی های درمانی است.

محققان دریافتند عسل مورچه در برابر باکتری استافیلوکوکوس اورئوس که معمولا به نام استاف طلایی شناخته می گردد، موثر است. باکتری ها روی پوست و بینی افراد ساکن می شوند، اما اگر به وسیله بریدگی و زخم وارد بدن شوند، می توانند باعث عفونت هایی مانند کورک و زخم و یا در موارد جدی مرگ شوند.

آنها بعلاوه دریافتند که عسل مورچه در برابر دو گونه قارچ Aspergillus و Cryptococcus قوی است. هر دو قارچ را می توان در خاک یافت و این توانایی برای مهار آنها احتمالاً برای جلوگیری از حمله قارچ ها به کلنی های مورچه تکامل یافته است. این قارچ ها بعلاوه می توانند باعث عفونت های جدی در افرادی با سیستم ایمنی سرکوب شده و ضعیف شوند.

منبع: scitechdaily

323

منبع: خبرآنلاین

به "کشف گونه ای از عسل که شفابخش است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف گونه ای از عسل که شفابخش است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید