ارزش بالای سنگ زیر پای این مردم فقیر!

به گزارش انجمن آقای شرفی، پیشرفت فناوری و ارزش پیدا کردن لیتیوم که یک ماده معدنی کلیدی در دنیای فناوری است، روستایی فقیر در هند را روی دریایی از ثروت نشانده است.

ارزش بالای سنگ زیر پای این مردم فقیر!

به گزارش خبرگزاری انجمن آقای شرفی ، اکتشاف لیتیوم در روستای صلال باعث شد تا هند در جایگاه پنجمین ذخایر بزرگ لیتیوم در دنیا بایستد. یک ماده معدنی که در دنیای فناوری کلیدی و سرنوشت ساز است. روستای صلال 10 هزار نفر جمعیت دارد، ولی مثل دیگر منطقه ها دوردست تحت قلمرو هند، از نظر زیر ساخت ها و امکانات رفاهی شرایط نامطلوبی دارد و حتی فاقد پمپ بنزین است. چرخ اقتصاد این روستا با کشاورزی می چرخد ولی حالا دولت هند در کوشش است تا صنایعی با فناوری پیشرفته در آنجا راه اندازی کند.

در روز نهم فوریه دولت هند گفت که این روستا روی بستری در حدود 5.9 میلیون تنی از لیتیوم واقع شده است؛ فلزی نرم و سفید رنگ که بخش اصلی باتری هایی که برای ساخت وسایل نقلیه الکتریکی، تلفن ها و رایانه ها به کار می رود را تامین می نماید.

لیتیوم یا طلای دنیای فناوری

لیتیوم یکی از اجزاء مهم در باتری های قابل شارژ است که در تلفن های همراه، رایانه های دستی و خودروهای برقی مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر، آلیاژی از لیتیوم و آلومینیوم در صنایع هواپیماسازی مورد استفاده قرار می گیرد که سبک، قابل انعطاف، محکم و مقاوم است.

علاوه بر این، لیتیوم نیروی کششی زیادی دارد و به علت وزن کم آن گزینه بسیار مناسبی برای باتری های کم وزن و پرانرژی است. بعلاوه، این ماده معدنی همراه با سرب آلیاژی را فراوری می نماید که در ساختن بلبرینگ چرخ های قطار استفاده می گردد.

از دیگر مصارف لیتیوم می توان به کاربرد آن در صنعت داروسازی اشاره نمود.

با این همه در خصوص مصرف لیتیوم هم در صنایع و بعلاوه در داروسازی توجه به یک نکته بسیار مهم می باشد. مرز میان سودمند بودن این ماده و سمی بودنش برای انسان و محیط زیست بسیار بسیار نازک و شکننده است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "ارزش بالای سنگ زیر پای این مردم فقیر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزش بالای سنگ زیر پای این مردم فقیر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید