گیاهان به یکدیگر چه می گویند؟، فیلم

به گزارش انجمن آقای شرفی، یاری! اینجا فرود بیا! منابع را حفظ کنید! پیاده شو! میوه های من آماده خوردن هستند!؛ اینها تنها بخشی از پیغام هایی هستند که می دانیم گیاهان - از یک تکه خزه تا یک سکویا 90 متری - می توانند ارسال نمایند. در واقع، اگر تا به حال بوی علف های تازه چیده شده را استشمام نموده باشید، با یک گیاه ارتباط برقرار نموده اید.

گیاهان به یکدیگر چه می گویند؟، فیلم

به گزارش خبرگزاری انجمن آقای شرفی، مامتا راوات، میکروبیولوژیست و مدیر برنامه در بنیاد ملی علوم (NSF) می گوید:من فکر می کنم که پیچیدگی [ارتباط] با گیاهان به مقدار ارتباط با حیوانات زیاد است. من فکر می کنم چیزهای بیشتری برای آموختن وجود دارد، ما فقط نوک کوه یخ را دیده ایم.

بیشتر بخوانید:

رنگ های عجیبی که شیائومی برای پرچمدار خود در نظر گرفته/ عکس

یک نکته پنهان و مهم در ماجرای قطع شدن پیغام رسان های داخلی

در ماه مارس، یک مطالعه تازه نشان داد که بسیاری از گونه های مختلف گیاهی صداهای اولتراسونیک برای برقراری ارتباط و منتقل کردن احساس استرس فراوری می نمایند. این آخرین شواهدی است که نشان می دهد چگونه گیاهان با همه چیز از شکارچیان گرفته تا گرده افشان ها صحبت می نمایند.

این تحقیق کاربرد مهمی دارد. درک نحوه ارتباط گیاهان می تواند به ما یاری کند زمین های قابل کشت را برای تغذیه جمعیت رو به رشد خود و سازگاری با تغییرات آب و هوایی افزایش دهیم.

یک گیاه برای واکنش به محیط خود باید بین ریشه، ساقه، برگ، گل و میوه خود ارتباط برقرار کند. سایمون گیلروی، پروفسور گیاه شناسی در دانشگاه ویسکانسین مدیسون، به جای سیگنال هایی که به وسیله سیستم عصبی مانند سیستم ما حرکت می نمایند، می گوید که در گیاهان، بیشتر شبیه لوله کشی است.

برگ ها شکارچیان یا تغییرات نور و صدا را شناسایی می نمایند و ریشه ها شرایط زیر زمین را کنترل می نمایند، مسائل با مواد مغذی، آب و شکارچیان نیز می تواند وجود داشته باشد.

کورتنی جان، زیست شناس و مدیر برنامه NSF که فعل و انفعالات گیاهان را مطالعه می نماید، شرح می دهد که سیگنال های الکتریکی به وسیله حرکت مواد شیمیایی در آن لوله ها حرکت می نمایند. به عنوان مثال، ریشه ها می توانند خشکی را تشخیص دهند و به برگ ها بگویند که تعرق را محدود نموده و آب را حفظ نمایند.

محققان می توانند این ارتباط الکتریکی را با قرار دادن الکترودها در دو مکان مختلف روی یک گیاه مشاهده نمایند. حتی ابزارهایی ساخته شده آست که می تواند بار الکتریکی را به صداهایی که می شنویم تبدیل کند. گیلروی می گوید، اگر گیاهی زخمی گردد، سیگنال های الکتریکی از آن زخم منتشر می گردد و گیاهان می توانند این سیگنال های الکتریکی را بین افراد در صورت لمس کردن منتقل نمایند.

به گفته جان گیاهان حساس سیگنال های الکتریکی را هنگام لمس انتقال می دهند. مواد شیمیایی از جمله هورمون ها نیز در داخل گیاه حرکت می نمایند.

هورمونی به نام اکسین در بالای گیاه فراوری می گردد و به سمت پایین حرکت می نماید و به جوانه ای می گوید که سعی می نماید از سطح خاک عبور کند که کدام سمت بالا است. هنگامی که یک تهدید فوری وجود دارد، مانند شکار حشرات، گیاه باید به سرعت واکنش نشان دهد یا به طور کامل مصرف گردد. بسیاری از گیاهان تحت این نوع استرس هورمون جاسمونیک اسید را ترشح می نمایند که به گیاه می گوید برای دفاع از خود آغاز به فراوری سم کند.

بعضی از گونه ها می توانند گیاهانی را که به خطر واکنش نشان می دهند، تشخیص دهند (ممکن است موش آن را بشنود، حشره ممکن است آن را بو کند)، مانند شنیدن فریاد اوو!. سخت است که بگوییم آیا این سیگنال ها فقط اتفاق می افتند یا برای دریافت آن ها به وسیله دیگران در نظر گرفته شده است.

ارتباط با محیط اطرافشان می تواند به زنده ماندن گیاهان یاری کند. گل های چشم نوازی که در بهار شکوفا می شوند این پیغام را به حشرات و حیوانات می دهند که گل های آنها برای گرده افشانی آماده هستند.

محققان دریافتند که با میکروفون های ویژه ای که صدای خفاش را تشخیص می دهد، می توانید گیاهان را نیز بشنوید. طیف وسیعی از گونه ها از گوجه فرنگی گرفته تا کاکتوس ها هنگامی که تحت فشار قرار می گیرند صداهای مافوق صوت منتشر می نمایند که می تواند به وسیله حشرات مانند پروانه و پستانداران مانند خفاش و موش شنیده گردد. دانشمندان به این صداهای پریشانی گوش می دهند تا روش های تازهی برای تشخیص، درمان و نظارت بر گیاهان بدون دست زدن به آنها بیابند.

منبع: نشنال جئوگرافیک

227227

منبع: خبرآنلاین

به "گیاهان به یکدیگر چه می گویند؟، فیلم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهان به یکدیگر چه می گویند؟، فیلم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید