کمبود ویتامین و پوسته های اطراف ناخن

به گزارش انجمن آقای شرفی، برترین ها: آیا پوست اطراف ناخن تان پوسته می گردد؟ پوسته های خشک اطراف ناخن معمولا بی خطر هستند، اما این پوسته ها گاهی می توانند علامت مسئله ای پنهان باشند که به نظر نمی آیند، مثلا کمبود یک ویتامین.

کمبود ویتامین و پوسته های اطراف ناخن

پوسته شدن اطراف ناخن معمولا به دلیل کمبود آب برای عملکرد مناسب لایه شاخی که بیرونی ترین لایه روی پوست است بوجود می آید و از سلول های مرده تشکیل شده است. چربی محافظ در این قسمت از پوست کم شده و بنابراین پوست خشک می گردد. بسته به دلیل پنهان، این اتفاق می تواند منجر به خونریزی، پوسته شدن و یا ترک خوردن پوست اطراف ناخن های دست گردد.

سایر علائم خشکی پوست شامل خارش، قرمزی یا خاکستری شدن پوست می گردد یا احساس کشیدگی و سفتی پوست. قرار دریافت در معرض مواد شیمیایی از لاک ناخن گرفته تا دوش دریافت با آب داغ و یا حتی شستن دست ها با صابون زیاد می تواند منجر به بروز این مشکل گردد.

در این مطلب دلایل خشکی پوست، پوسته شدن پوست اطراف ناخن و مخصوصا تاثیر کمبود ویتامین یا اوردوز ویتامین را برای تان توضیح می دهیم.

کمبود ویتامین یا اوردوز ویتامین چگونه می تواند در پوسته شدن پوست اطراف ناخن نقش داشته باشد؟

پوسته شدن پوست اطراف ناخنتان می تواند نتیجه مصرف خیلی کم یا خیلی زیاد یک سری از مواد مغذی باشد. هر گونه کمبود ویتامینی می تواند منجر به خشکی پوست شده و در نهایت پوست اطراف ناخن تان را ترک خورده و پوسته کند. کمبود ویتامین B3 یا ویتامین B7 و مسمومیت با ویتامین A همگی می توانند علت پوسته شدن پوست اطراف ناخن باشند.

1. کمبود ویتامین B3 یا نیاسین

نیاسین یا ویتامین B3 ویتامین مهمی برای سلامت پوست است. کمبود شدید ویتامین B3 می تواند منجر به بیماری پوستی به نام پلاگر گردد. علائم بیماری پلاگر شامل التهاب پوست، فلسی شدن و درناک شدن پوست و ترک پوست می گردد. پوست به مرور زمان با ترک خوردن می تواند پوسته گردد، خونریزی کند و یا تیره و سفت گردد. همچنین ممکن است لب ها و زبان تان نیز پوسته گردد. پلاگر اولیه معمولا نتیجه رژیم غذایی است که هم از نظر نیاسین و هم از جهت تریپتوفان کمبود دارد.

هر چند پلاگر اغلب در اثر رژیم غذایی نادرست بوجود می آید، اما پلاگر ثانویه نتیجه استفاده نکردن از نیاسین کافی در رژیم غذایی است که می تواند به دلیل اسهال های طولانی مدت، الکلیسم، بیماری هارت ناپ، سندرم کارسینوئید و دارو های گوناگونی، چون ایزواحتیاجید بوجود بیاید.

پلاگر می تواند برانگیزاننده زوال عقل و درماتیت نیز باشد. معمولا مصرف مکمل نیاسین، موثرترین روش بازیابی ذخایر ویتامین B3 در بدن است. رژیم غذایی سرشار از نیاسین شامل ماهی تن، مرغ، سالمون، گوشت بره، بوقلمون، ساردین، نخود سبز، مارچوبه، بروکلی، سبزیجات کلمی، اسفناج، بادمجان، تمشک سیاه و کدو حلوایی می گردد.

2. کمبود ویتامین B7 یا بیوتین

بیوتین یا ویتامین B7، وظیفه عمده حفظ سلامت پوست، مو و ناخن را به عهده دارد. گاهی بیوتین، به نام اختصاری ویتامین H نامیده می گردد که از واژه آلمانی Haut به معنی مو و پوست گرفته شده است. کمبود بیوتین نادر است و باعث خشکی پوست و فلسی شدن آن می گردد. با تشدید کمبود بیوتین، درماتیت جدی تری ایجاد شده که التهاب، فلس های تیره رنگ و ریزش مو را به دنبال دارد.

سایر علائم شامل قرمزی چشمها، ترک خوردن لب ها، خستگی، افسردگی، بیخوابی و از دست دادن اشتها می گردد. کمبود بیوتین می تواند علائم پسوریازیس و اگزما را تشدید کند که نهایتا منجر به پوسته شدن پوست اطراف ناخن می گردد. کمبود بیوتین معمولا در بیماران مبتلا به بیماری کرون شایع است.

چطور می توانید از کمبود بیوتین پیشگیری کنید؟ غذا های سرشار از بیوتین شامل هویج، گوجه فرنگی، پیاز، آوکادو، تخم مرغ، بادام، گردو، پسته، دانه کنجد، شیر بُز، سالمون، چغندر برگ و موز می گردد.

3. اوردوز رتینول یا ویتامین A

ویتامین A آنتی اکسیدانی است که مسئولیت نگهداری پوست، التیام زخم، رشد مجدد پوست و سلامت سیستم ایمنی را به عهده دارد. ویتامین A به دو شکل وجود دارد: بتا کاروتن و ویتامین A فعال. ویتامین A فعال که به آن رتینول هم می گویند، در غذا های حیوانی وجود داشته و بدن مستقیما از آن استفاده می نماید و احتیاجی نیست اول تبدیل گردد. از سویی دیگر، کاروتنوئید هایی مانند بتاکاروتن در میوه ها و سبزی ها وجود دارند. کاروتنوئید ها بعد از گوارش غذا به رتینول تبدیل می شوند.

وقتی پای ویتامین A به میان می آید، مصرف زیاد آن می تواند موجب پوسته شدن پوست گردد که شامل پوست اطراف ناخن هم می گردد. معمولا مسمومیت با ویتامین A که ناشی از غذا باشد به سختی اتفاق می افتد، چون به دوز های بسیار زیادی احتیاج است تا مسمومیت روی بدهد. اوردوز با ویتامین A از استفاده طولانی مدت از کرم ها و ژل ها و مکمل های ویتامین A ناشی شده و یا در اثر مصرف تصادفی دوز های بسیار بالای این ویتامین بروز می نماید. افرادی که دچار نارسایی کبد هستند، بیشتر مستعد علائم مسمومیت با ویتامین A می باشند.

سایر علت های پوسته شدن پوست اطراف ناخن

علاوه بر کمبود ویتامین با اوردوز ویتامین، علت های دیگری هستند که منجر به خشکی پوست و پوسته شدن آن می شوند..

عادت های بد: گاهی عادت های اضطرابی مانند جویدن یا کندن ناخن ها و کوتیکول ها موجب این حالت می گردد. این عادت ها می توانند به پوست آسیب زده و ایجاد عفونت نمایند..

زیاد دست شستن: شستن مکرر دست ها می تواند باعث خشکی پوست و پوسته شدن آن بگردد، چون استفاده زیاد از صابون یا مایع دستشویی، سطح پوست را سابیده و آن را حساس و آسیب پذیر می نماید.

استفاده از محصولات شیمیایی قوی: مواد شیمیایی گوناگونی که به صابون ها، مرطوب نماینده ها، شامپو ها و سایر محصولات آرایشی و بهداشتی افزوده می گردد، معمولا منجر به پوسته شدن پوست اطراف ناخن می شوند.

آفتاب سوختگی: سپری کردن زمان طولانی زیر آفتاب مستقیم می تواند شما را دچار آفتاب سوختگی کند و در عرض چند روز پوست تان خشک و پوسته گردد.

هوای خیلی سرد یا خیلی گرم: ترک خوردگی، خشکی و پوسته شدن پوست اطراف ناخن می تواند نتیجه خشکی آب و هوا و سرما یا گرمای هوا باشد.

واکنش های آلرژیک: پوست اطراف ناخن ممکن است بخاطر قرار دریافت در معرض آلرژن هایی مانند لاتکس، نیکل، پودر شوینده یا حلال های شیمیایی خاص بروز کند.

اگزمای دست: اگزمای دست می تواند موجب قرمزی پوست، ترک خوردگی و خارش و پوسته شدن پوست گردد. از آب گرم استفاده نکنید و شوینده های ملایم را برای درمان اگزمای دست بکار ببرید.

عفونت های قارچی: ایجاد قارچ روی انگشتان دست نیز می تواند موجب خشکی و پوسته شدن پوست اطراف ناخن گردد. قارچ هایی مانند کاندیدا آلبیکانس یا گاهی درماتوفیت ها فقط در بافت مرده مانند سلول های مرده پوست یا ناخن زندگی می نمایند.

پسوریازیس: پوسته شدن پوست اطراف ناخن نیز علامتی از پسوریازیس است. پسوریازیس یک بیماری مزمن پوستی است.

کمبود کلسیم: خشکی پوست می تواند علامت کمبود کلسیم باشد که باعث پوسته شدن پوست اطراف ناخن می گردد.

حرف آخر

درمان پوسته شدن پوست اطراف ناخن بستگی به علت آن دارد. بهتر است با پزشک متخصص در این مورد صحبت کنید تا با تشخیص دلیل پنهان این مشکل، درمان مناسب را تجویز کند. محصولات طبیعی مانند ژل آلوئه ورا، روغن نارگیل، روغن زیتون و یا عسل خام نیز توصیه می شوند.

منبع: doctorshealthpress

منبع: زندگی امروز

به "کمبود ویتامین و پوسته های اطراف ناخن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود ویتامین و پوسته های اطراف ناخن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید