صبح کنکور چه بخوریم و چه نخوریم؟

به گزارش انجمن آقای شرفی، مسئول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور با اشاره به مواد غذایی مفید برای بهبود و ارتقای یادگیری افراد، گفت: علاوه بر خوردن صبحانه خوب در صبح روز امتحان، پرهیز از مصرف شام سنگین و پُرچرب در بهبود کیفیت امتحان مؤثر خواهد بود.

صبح کنکور چه بخوریم و چه نخوریم؟

به گزارش گروه رسانه های انجمن آقای شرفی، مینا کاویانی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه داشتن برنامه غذایی درست و فراهم کردن مواد مغذی کافی برای بدن، از ارکان مهم تندرستی است، اظهار کرد: از این رو علاوه بر سلامت تن، سلامت مغز و در پی آن یادگیری بهتر و داشتن حافظه قوی نیز تحت تأثیر تغذیه مناسب قرار می گیرد. بنابراین چنانچه برنامه غذایی شامل سه وعده غذایی اصلی و حداقل دو میان وعده و دربرگیرنده همه گروه های غذایی با رعایت اصول تعادل و تنوع باشد، می تواند موجب برآوردن احتیاجهای بدن به مواد مغذی، گردد .

از جمله مواد مغذی مؤثر در یادگیری می توان به موارد زیر اشاره نمود :

البته یادآوری می گردد علاوه بر داشتن تغذیه سالم، انجام فعالیت بدنی مناسب به همراه داشتن آرامش و خواب و استراحت کافی هم در حفظ شادابی، بهبود یادگیری و تقویت حافظه مؤثر هستند .

نقش صبحانه در یادگیری

این کارشناس انستیتو تغذیه کشور با اشاره به یافته های پژوهش های علمی، گفت: این پژوهش ها نشان داده که صبحانه یکی از مهمترین وعده های غذایی است که با تأمین سوخت برای مغز و پیشگیری از افت قند خون، موجب یادگیری بهتر و بهبود وضعیت تحصیلی دانش آموزان می گردد. به ویژه اگر خوردن صبحانه در جمع خانواده و با حضور مادر و پدر باشد، موجب الگوبرداری و ایجاد عادات غذایی صحیح نیز خواهد شد .

تأثیر کیفیت صبحانه روز امتحان در ارتقای عملکرد فرد

وی با طرح این سوال که آیا کیفیت صبحانه روز امتحان می تواند نقشی در بهتر امتحان دادن داشته باشد؟، مطرح نمود: بله، صبحانه روز امتحان می تواند در کیفیت امتحان مؤثر باشد، البته به شرط آنکه از قبل از لحاظ درسی برای امتحان آماده شده باشیم! با خوردن صبحانه مناسبی که بتواند تأمین کننده قند مورد احتیاج برای سلول های مغز بوده و قند خون را برای مدت طولانی تری بالا نگه دارد و به این ترتیب با ایجاد حس سیری، احساس گرسنگی را به تعویق بیندازد، می توان عملکرد مغز را برای حضور ذهن، یادآوری و انتقال مطالب بهبود بخشید .

وی ادامه داد: به این منظور گنجاندن منابع پروتئینی با کیفیت بالا مانند تخم مرغ و شیر کم چرب به همراه کربوهیدرات های پیچیده مانند انواع نان سبوسدار در وعده صبحانه مفید خواهد بود. همچنین می توان از پنیر کم چرب به همراه مغز دانه ها مثل گردو که حاوی اسیدهای چرب ضروری برای مغز هستند و نان های سبوسدار استفاده کرد .

مواد غذایی ممنوع برای صبح روز امتحان

کاویانی با بیان اینکه بهتر است مواد حاوی قندهای ساده مانند مربا برای صبحانه روز امتحان مصرف نشوند، توضیح داد: با توجه به فاصله بین صرف صبحانه تا امتحان، ممکن است فرد دچار افت قند خون و احساس ضعف گردد. بنابراین به منظور پیشگیری از افت قند خون در جلسه امتحان به ویژه وقتی ساعت امتحان بین دو وعده اصلی غذایی قرار گرفته است، مثلاً ساعت 10 صبح، پیشنهاد می گردد یک میان وعده مغذی پیش از امتحان مصرف گردد .

مسئول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور در این رابطه به چند نمونه از میان وعده های غذایی سالم اشاره نمود و گفت: ساندویچ های سالم خانگی مانند نان و پنیر و گردو، خشکبار و انواع آجیل، میوه ها و دانه ها مثل شاهدانه و عدس برشته بعضی از این میان وعده های مفید است .

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "صبح کنکور چه بخوریم و چه نخوریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صبح کنکور چه بخوریم و چه نخوریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید