شیوع یک بیماری پوستی در بعضی مدارس کرمانشاه

به گزارش انجمن آقای شرفی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: بیماری اچ.اف.ام.دی نوعی بیماری مسری پوستی است که در بعضی مدارس کرمانشاه شیوع پیدا نموده است.

شیوع یک بیماری پوستی در بعضی مدارس کرمانشاه

به گزارش تسنیم، اخیراً در بعضی از مدارس استان علائم پوستی در دست، پا و دهان دانش آموزان مشاهده شده است و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی می گویند این بیماری که با عنوان اچ .اف .ام .دی شناخته می گردد پیش از این هم وجود داشته و ارتباطی با آبله میمونی ندارد.

بیماری دست، پا و دهان اچ.اف.ام.دی یک بیماری ویروسی است که با بروز بثورات پوستی و جوش های تاولی در ناحیه دست و پا و دهان شناخته می گردد.

سیاوش وزیری متخصص بیماری های عفونی با اشاره به شیوع بیماری HFMD گفت: یکی از بیماری های ویروسی شایع که امروزه در کشور با آن روبرو هستیم و موارد متعددی در مدارس استان گزارش شده بیماری اچ.اف.ام.دی است.

وزیری با اشاره به اینکه این بیماری ویروسی با توجه به خود محدود بودن نیازی به هیچ درمان دارویی ندارد و واکسیناسیونی نیز برای آن وجود ندارد مطرح کرد: آغاز بیماری به صورت تب خفیف همراه با درد خفیف بدن، احساس ضعف، خستگی و بی حالی است و به طور معمول بعد از گذشت دو تا 6 روز بهبود پیدا می نماید.

وی گفت: افرادی که مبتلا به این بیماری می شوند ممکن است بعد از گذشت سه روز ضایعاتی را به صورت تغییر رنگ در کف دست و پا و دهان مشاهده نمایند و بعد به تاول های کوچکی تبدیل می گردد.

وزیری با بیان اینکه بعد از گذشت یک هفته تا 10 روز ممکن است بعضی از بچه ها مبتلا ناخن دست یا پای خود را از دست بدهند اضافه نمود: این شرایط نیز به خوبی قابل ترمیم است و با رویش مجدد ناخن ضایعات به طور کامل بهبود پیدا می نماید.

وی بیان نمود: این بیماری هیچگونه مرگ و میری ندارد و بسیار خفیف و خودمحدودشونده است و حتی در بعضی از کشورها رفت و آمد افراد را محدود نمی نمایند و نسبت به عدم حضور در مدارس هیچ اصراری ندارند.

وزیری اضافه نمود: اما با توجه به اینکه این بیماری به وسیله عطسه، سرفه و صحبت کردن منتقل می گردد و در ترشحات ناحیه حلق و بینی وجود دارد و ممکن است به وسیله مدفوع نیز منتقل گردد، بعضی از متخصصان توصیه می نمایند مبتلایان بین سه تا پنج روز در مدرسه حاضر نشوند.

وی بیان نمود: در این بیماری اصراری به مصرف داروهای آنتی بیوتیک وجود ندارد و توصیه نمی گردد و فقط با داروهای ضد تب و درد همانند استامینوفن می توان علائم را کنترل کرد.

وزیری با اشاره به اینکه در این بیماری به هیچ عنوان نباید از آسپرین استفاده کرد گفت: مواردی گزارش شده که با مصرف آسپرین عارضه خطرناکی به نام سندروم ری (سندروم ری یک نوع اختلال است که باعث ایجاد آسیب در مغز و ریه می گردد) اتفاق افتاده است.

این متخصص بیماری های عفونی اضافه نمود: در مجموع واهمه ای از این بیماری نداریم و طغیان آن نیز در روزهای اخیر غیرطبیعی نیست و در تمام جهان به عنوان یک بیماری خفیف همواره مشاهده شده و در آینده نیز مشاهده خواهد شد.

ابراهیم صبور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه نیز در این زمینه گفت: شایعه شده این بیماری آبله میمونی یا سرخک است اما متخصصان آنالیز های لازم را انجام داده اند و این صحبت ها صرفاً یک شایعه است.

صبور گفت: این نوع بیماری وجود دارد اما بیماری ویروسی خودمحدود است و خود به خود برطرف می گردد و دوره بیماری یک هفته تا 10 روز است.

وی اضافه نمود: به دانش آموزان و والدین توصیه می گردد در صورت مشاهده علائم از رفتن به مدرسه خودداری نمایند زیرا راه انتقال این بیماری به وسیله ترشحات بزاق و بثورات است که گاهی به صورت تاول نمایان می گردد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه بیان نمود: این بیماری مسری است و به سرعت منتقل می گردد.

منبع: فرارو

به "شیوع یک بیماری پوستی در بعضی مدارس کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع یک بیماری پوستی در بعضی مدارس کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید