توضیح ریابکوف درباره تعلیق مشارکت روسیه در طرح فردو

معاون وزیر خارجه روسیه با انتقاد از تلاش های آمریکا برای به شکست کشاندن برجام، گفت: مسکو از مشارکت در طرح تغییرکاربری تاسیسات هسته ای فردو صرف نظر نکرده، بلکه در حال بررسی تاثیر اقدامات محدودکننده آمریکا بر آن است.

توضیح ریابکوف درباره تعلیق مشارکت روسیه در طرح فردو

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که این کشور از تحقق طرح تغییر کاربری تاسیسات هسته ای فردو در ایران صرف نظر نکرده، بلکه در حال تجزیه و تحلیل تاثیر اقدامات آمریکا بر این طرح است.ریابکوف روز پنج شنبه توضیح داد: این طرح به حالت تعلیق درآمده، ولی متوقف نشده است. ما همواره گفته ایم و بار دیگر می گوییم که باید شرایط کنونی با توجه به اظهارات طرف آمریکایی در این باره که از تاریخ 15 دسامبر (24 آذر ماه) مستثنی بودن روسیه در طرح های مربوط به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حذف خواهد شد و این همکاری تحت اقدامات محدودکننده غیر قانونی قرار خواهد گرفت، مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرار بگیرد. به همین دلیل ما نیازمند به زمان هستیم تا امکان این مسئله و شرایط موجود و همچنین تاثیر عواقب منفی چنین اقدامی از سوی آمریکا را بررسی کنیم. ولی از ادامه مشارکت در این طرح خودداری نکرده ایم و این مسئله را در نشست روز جمعه در وین اعلام خواهیم کرد.

آمریکا عمداً و با اهداف خاصی در تلاش برای به شکست کشاندن برجام است

این دیپلمات بلندپایه تاکید کرد که روسیه به شدت نگران اوضاع پیرامون توافق هسته ای با ایران است که آمریکا تلاش می کند تا آن را با شکست روبرو کند. وی گفت: نگرانی های ما درباره شرایط پیرامون برجام بسیار جدی است که ایالات متحده بطور عمدی و با اهداف خاص همچنان تلاش می کند تا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را دچار شکست کند و آن را در شرایطی قرار دهد که اراده سیاسی خود را بر طرفین باقی مانده در این توافقنامه تحمیل کند. از هر لحاظ این بدترین شرایطی است که می تواند وجود داشته باشد: از لحاظ ادامه رژیم عدم گسترش و از لحاظ حمله به حقوق مستقل همه کشورهای جهان.

معاون وزیر خارجه روسیه شرایط کنونی پیرامون برجام را نمونه شاخص این واقعیت دانست که رقابت های سیاسی داخلی در ایالات متحده تا چه اندازه می تواند بر شرایط دیگر کشورهای جهان تاثیر بگذارد و افزود: این مسئله عجیب و به طور کلی نادرست است که بسیاری از کشورهای بزرگ جهان به خصوص متحدان آمریکا، این شرایط را درک نمی کنند.

نگرانی روسیه درباره امکان رسیدن توافق هستهای به شرایط غیرقابل بازگشت

ریابکوف همچنین در رابطه با نشست کمیسیون مربوط به تحقق برجام در وین که قرار است امروز،جمعه ششم دسامبر (15 آذر ماه) برگزار شود، یادآور شد که مسائل پیرامون توافق هسته ای با ایران در حال افزایش بوده و شرایط کنونی پیرامون برجام ممکن است به شرایط غیرقابل بازگشتی برسد.

وی گفت: مسائل پیرامون برجام حل وفصل نشده و روی هم انباشته شده و در نهایت ممکن است ما در شرایط قرار بگیریم که نه اقدامات ایران در جهت کاهش تعهدات خود، بلکه عدم تلاش دیگر شرکت کنندگان در توافق هسته ای از لحاظ تامین شرایط برای ادامه اجرای توافقات منجر به آن شود که شرایط پیرامون برجام حالت غیرقابل بازگشتی بگیرد.

این دیپلمات افزود: این نگرانی بسیار جدی است و خطر عبور کردن قطار از ایستگاه افزایش یافته است، البته هیچ تردیدی وجود ندارد که فردا (روز جمعه) ما در این باره با شرکای خود گفت وگو خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "توضیح ریابکوف درباره تعلیق مشارکت روسیه در طرح فردو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیح ریابکوف درباره تعلیق مشارکت روسیه در طرح فردو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید