تردید درباره نقش کلسترول خوب در بدن

به گزارش انجمن آقای شرفی، داده های یک مطالعه تازه نشان می دهد نقش کلسترول خوب یا اچ دی ال (HDL) در بدن ممکن است آنگونه که تا به امروز تصور می شده، مفید نباشد.

تردید درباره نقش کلسترول خوب در بدن

متخصصان دریافتند که وجود سطوح بالای لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) با کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی مرتبط نیست.

لیپوپروتئین پرچگالی در واقع کلسترول را در شریان ها جذب می نماید و آن را به کبد برمی گرداند و سپس آن را از بدن خارج می نماید. به همین علت به آن کلسترول خوب گفته می گردد. از سوی دیگر، لیپوپروتئین کم چگالی (کلسترول بد) مسئول آسیب رساندن به دیواره رگ های خونی است و به ایجاد رسوبات چربی ملتهب معروف به پلاک یاری می نماید که خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش می دهد.

مطالعه نو روی 24 هزار آمریکایی اجرا شده و به وسیله مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، نهاد دولتی اختصاص یافته به تحقیقات پزشکی و علمی، تأمین مالی شده است. بعلاوه داده های این مطالعه در مجله کالج آمریکایی قلب و عروق منتشر شده است.

نویسنده ارشد این مطالعه گفت: هدف از انجام این مطالعه این بوده که این ارتباط را که مدت هاست لیپوپروتئین پرچگالی را به عنوان کلسترول مفید معرفی می نماید، درک کنیم و اینکه آیا این موضوع برای همه قومیت ها صادق است یا خیر.

وی بعلاوه اضافه نمود: آنچه من امیدوارم که این نوع مطالعات ثابت کند، احتیاج به بازبینی الگوریتم پیش بینی خطر برای بیماری های قلبی-عروقی است.

کلسترول، یک ماده چربی مانند و مومی است که به وسیله کبد ساخته می گردد و در تک تک سلول های بدن یافت می گردد. کسترول برای ساخت هورمون ها، ویتامین D و اجزای کلیدی برای یاری به هضم غذا بسیار مهم است.

این تیم مطالعاتی داده های یک دهه را از نزدیک به 24 هزار بزرگسال آمریکایی تجزیه و تحلیل کردند. داده های این مطالعه نشان داد در حالی که سطوح پایین کلسترول خوب افزایش خطر حمله قلبی یا مرگ بر اثر بیماری های قلبی را برای بزرگسالان سفیدپوست پیش بینی می نماید، این موضوع برای بزرگسالان سیاه پوست صادق نیست. علاوه بر این، سطح بالاتر کلسترول خوب در بدن با کاهش خطر بیماری قلبی-عروقی در هر دو گروه ارتباطی نداشت.

گزارش شده است که سطوح بالای کلسترول خوب روند تصلب شرایین را تسریع می نماید، وضعیتی که در آن پلاک های ساخته شده از چربی، کلسترول، کلسیم و سایر مواد، در دیواره داخلی شریان ها ایجاد می گردد. پلاک می تواند باعث باریک شدن شریان ها گردد و جریان خون را مسدود کند. پلاک بعلاوه می تواند ترکیده و منجر به لخته شدن خون گردد.

بزرگسالان با سطوح بالای کلسترول بد خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را در خود نسبتاً افزایش می دهند که با یافته های تحقیقات قبلی نیز مطابقت دارد.

این تجزیه و تحلیل، بزرگترین مطالعه در ایالات متحده بود که نشان داد کلسترول خوب اضافی ممکن است آن نوع فواید قلبی-عروقی را که متخصصان سلامت معتقد بودند دارد، ارائه ندهد. داده های این مطالعه بخشی از شواهد رو به رشدی است که نشان می دهد کلسترول خوب اضافی می تواند واقعاً برای سلامتی مضر باشد.

داده های یک مطالعه دیگر که در سال 2016 در مجله کالج آمریکایی قلب و عروق منتشر شد، نزدیک به 632 هزار بزرگسال کانادایی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

به گزارش روزنامه دیلی میل، متخصصان دریافتند افرادی که حتی پایین ترین سطح کلسترول بد را داشتند، طی پنج سال مقدار مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی و سکته مغزی بالاتری داشتند اما با افزایش سطح کلسترول خوب، این خطر به طور پیوسته کاهش پیدا نکرد.

منبع: فرادید

به "تردید درباره نقش کلسترول خوب در بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تردید درباره نقش کلسترول خوب در بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید