تحریم مهم ژاپن علیه چین، فناوری مهمی که دیگر به پکن نمی رود

به گزارش انجمن آقای شرفی، زومیت نوشت: با اقدام رسمی ژاپن برای تحریم صادرات تجهیزات تراشه سازی به چین، شرکت هایی مثل SMIC و YMTC با مسائل بسیار جدی تری روبرو شده اند.

تحریم مهم ژاپن علیه چین، فناوری مهمی که دیگر به پکن نمی رود

لیست 23 کالای مشمول کنترل صادرات ژاپن شامل همه دستگاه های لیتوگرافی، تجهیزات حکاکی، ابزارهای استفاده شده برای پرداخت شیمیایی ویفر و آزمایش نماینده های ماسک فرابنفش (EUV) می شوند.

این دستگاه ها در چندین شرکت ژاپنی ازجمله نیکون، توکیو الکترون، اسکرین هولدینگز و لیزرتِک ساخته شده اند. انتظار می رود قوانین تازه این کشور در ماه می رسماً اعلام و از ماه جولای اجرایی شوند؛ بنابراین، شرکت های چینی حداقل سه ماه دیگر فرصت دارند تا تجهیزات موردنیاز خود را بخرند.

اضافه شدن ابزارهای تراشه سازی به قانون کنترل صادرات ژاپن به عنوان دنباله محدودیت های ایالات متحده و هلند علیه چین انجام می گردد. به هرحال، ژاپن به طورمستقیم به نام چین اشاره ای ننموده است.

تازهترین مقررات صادراتی آمریکا واردات ابزارها و فناوری های تراشه سازی ایالات متحده را به چین محدود می نماید؛ تجهیزاتی که از آن ها برای ساخت تراشه های منطقی یا ترانزیستورهای غیرمسطح با فرایندهای 10 و 14 و 16 نانومتر یا کوچک تر، تراشه های NAND سه بعدی با 128 لایه یا بیشتر و DRAM استفاده می گردد. علاوه براین، آمستردام و واشنگتن فروش ابزارهایی را محدود می نمایند که به شرکت های چینی اجازه می دهد از لیتوگرافی فرابفنش (EUV) استفاده کند.

SMIC تنها شرکت چینی است که می تواند تراشه هایی را با فرایندهای پیشرفته متکی به ترانزیستورهای FinFET فراوری کند. این شرکت بیشتر روی فرایندهای تکامل یافته تر تمرکز نموده است و محدودیت های ایالات متحده علیه چین باعث می گردد این شرکت در استفاده از فناوری های کلاس 10 نانومتری یا فرایندهای پیچیده تر با محدودیت روبرو گردد. محدودیت های تازه آمریکا و هلند و اکنون ژاپن توسعه ظرفیت فراوری تراشه های 14 نانومتری SMIC را تقریباً غیرممکن نموده است.

علاوه براین، YMTC پس از روبرو شدن با محدودیت های ایالات متحده، میخواهد بخشی از نیروی کار خود را اخراج کند. بدین ترتیب، درحال حاضر تأثیر مقررات ژاپن روی این شرکت به طورکلی معین نیست.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "تحریم مهم ژاپن علیه چین، فناوری مهمی که دیگر به پکن نمی رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم مهم ژاپن علیه چین، فناوری مهمی که دیگر به پکن نمی رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید