شروع انتخابات سنا در جورجیا؛ رقابت بر سر کرسی های معین کننده برای بایدن

به گزارش انجمن آقای شرفی، دور دوم انتخابات سنا در ایالت جورجیا در حالی شروع شده که حزب دموکرات برای تسلط بر مجلس سنا به هر دو کرسی این ایالت احتیاج دارد ولی حفظ اکثریت فعلی جمهوریخواهان در این مجلس تنها احتیاجمند کسب یک کرسی دیگر است.

شروع انتخابات سنا در جورجیا؛ رقابت بر سر کرسی های معین کننده برای بایدن

به گزارش گروه بین الملل انجمن آقای شرفی، دور دوم انتخابات سنا در ایالت جورجیا در حالی امروز سه شنبه شروع شده که حزب دموکرات برای تسلط بر مجلس سنا به هر دو کرسی این ایالت احتیاج دارد ولی حفظ اکثریت فعلی جمهوریخواهان در این مجلس تنها احتیاجمند کسب یک کرسی دیگر است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی انجمن آقای شرفی بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی انجمن آقای شرفی بخوانید. (کلیک کنید)

در حال حاضر کلی لوفلر و دیوید پردو جمهوریخواهانی هستند که دو کرسی جورجیا در مجلس سنا را در اختیار دارند. لوفلر برای حفظ کرسی خود در حال رقابت با رافائل وارنوک است و پردو هم رقیب دموکراتی به نام جون اوسوف را پیشِ رو دارد.

هیچ یک از نامزدها در دور نخست انتخابات مجلس سنا که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، سوم نوامبر گذشته برگزار گردید، پیروز به کسب نصاب 50 درصدی لازم برای پیروزی نشدند. اما پردو در انتخابات ماه نوامبر با کسب 49.7 درصد آراء در آستانه پیروزی بر جون اوسوف قرار داشت ولی لوفلر با کسب 25.9 درصد آراء از وارنوک که 32.9 درصد آراء را کسب نموده بود، عقب افتاد.

دور دوم انتخابات سنا در ایالت جورجیا از ساعت هفت صبح سه شنبه به وقت محلی شروع شده و 12 ساعت طول خواهد کشید. در صورت تکرار رقابت نزدیک نامزدهای دو حزب، اعلام نتایج نهایی انتخابات می تواند چند روز به تعویق بیفتد.

جمهوریخواهان در حال حاضر 52 کرسی از 100 کرسی مجلس سنا را در اختیار دارند. در صورت پیروزی هر دو نامزد دموکرات در انتخابات روز سه شنبه، کرسی های سنا به طور مساوی بین دو حزب تقسیم می گردد که در این صورت، مطابق قانون، رای معاون رئیس جمهوری که کامالا هریس خواهد بود، مشخص نماینده خواهد شد.

پیروزی در این انتخابات برای جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا از اهمیت بالایی برخوردار است. هر چند که حزب دموکرات توانسته اکثریت خود در مجلس نمایندگان را حفظ کند ولی از دست دادن اکثریت مجلس سنا می تواند تحقق بسیاری از وعده های انتخاباتی او را با مانع جدی مجلس سنا روبرو کند. چنان که باراک اوباما نیز در دور دوم ریاست جمهوری خود به دلیل سلطه جمهوریخواهان بر اکثریت کرسی های سنا در پیشبرد برنامه های خود پیروزیت چندانی کسب نکرد.

در واقع، دموکرات ها پس از انتخابات سال 2008 تا کنون پیروز به کسب همزمان اکثریت در مجلس نمایندگان و سنا نشده اند. ادامه وضع موجود، یعنی حفظ اکثریت جمهوریخواهان بر مجلس سنا یک چالش دیگر نیز برای بایدن به همراه خواهد داشت و آن دشوارتر شدن کسب رای موافق مجلس سنا برای نامزدهای معرفی شده برای سمت های مختلف کابینه آینده اوست.

به جز انتخابات ریاست جمهوری سال جاری و پیشتازی بایدن، دموکرات ها از سال 2000 تا به امروز هیچگاه نتوانسته در انتخاباتی در جورجیا به پیروزی برسند اما این بار دموکرات ها امیدوارند تا با افزایش سطح مشارکت عمومی، آنها بتوانند پیروزی قاطع دیگری را در ایالت جورجیا رقم بزنند.

به گزارش یورونیوز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز از مردم این ایالت خواسته تا از آخرین فرصت خود برای نجات آمریکا استفاده نمایند. در مقابل، جو بایدن هم از مردم جورجیا خواسته تا به خاطر رقم زدن آینده ای بهتر برای آمریکا به پای صندوق های رای بروند. حساسیت بالای سهم جمهوریخواهان و دموکرات ها در مجلس سنا موجب شده تا پیروزی در آخرین نبرد انتخاباتی به رویای همزمان ترامپ و بایدن بدل گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "شروع انتخابات سنا در جورجیا؛ رقابت بر سر کرسی های معین کننده برای بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع انتخابات سنا در جورجیا؛ رقابت بر سر کرسی های معین کننده برای بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید