کووید، 19 یک عفونت فصلی خواهد بود

به گزارش انجمن آقای شرفی، نتایج مطالعه تازه موسسه بهداشت جهانی بارسلونا با ارائه شواهد محکمی نشان می دهد که کووید-19 یک عفونت فصلی خواهد بود.

کووید، 19 یک عفونت فصلی خواهد بود

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی انجمن آقای شرفی به نقل از مدیکال اکسپرس، مطالعه جدیدی که به وسیله موسسه بهداشت دنیای بارسلونا (ISGlobal) صورت گرفته است، شواهد محکمی ارائه می دهد که نشان می دهد کووید-19 یک عفونت فصلی است که با دما و رطوبت پایین مرتبط بوده و بسیار شبیه به آنفلوانزای فصلی است؛ نتایج این مطالعه که در Nature Computational Science منتشر شده است، بعلاوه از سهم قابل توجه انتقال سارس-کوو-2 در هوا و احتیاج به تغییر به اقداماتی که بهداشت هوا را ترویج می نماید، حمایت می نماید.

یک سوال کلیدی در خصوص سارس-کوو-2 این است که آیا به عنوان یک ویروس فصلی مانند آنفلوانزا رفتار می نماید یا اینکه آیا در هر زمانی از سال به طور یکسان منتقل می گردد؟ اولین مطالعه مدل سازی نظری نشان داد که با توجه به تعداد بالای افراد مستعد بدون ایمنی در برابر ویروس، آب و هوا عاملی در انتقال کووید-19 نیست؛ با این حال بعضی مشاهدات نشان می دهد که انتشار اولیه کووید-19 در چین در عرض جغرافیایی بین 30 تا 50 درجه شمالی، با سطوح رطوبت کم و دمای پایین (بین 5 درجه تا 11 درجه سانتیگراد) اتفاق افتاده است.

خاویر رودو، مدیر برنامه آب و هوا و سلامت در ISGlobal و هماهنگ کننده این مطالعه، شرح می دهد: مسئله اینکه آیا کووید-19 یک بیماری فصلی واقعی است یا نه، به طور فزاینده ای مرکزی می گردد و پیامد هایی برای معین اقدامات مداخله ای موثر دارد. برای پاسخ به این سوال، رودو و تیمش ابتدا ارتباط دما و رطوبت را در مرحله اولیه شیوع سارس-کوو-2 در 162 کشور در پنج قاره، قبل از اعمال تغییرات در رفتار انسان و سیاست های بهداشت عمومی، تجزیه و تحلیل کردند. نتایج یک رابطه منفی بین نرخ انتقال (R0) و دما و رطوبت در مقیاس دنیای را نشان می دهد: نرخ های انتقال بالاتر با دما و رطوبت پایین تر همراه بود.

سپس این تیم تجزیه و تحلیل کرد که چگونه این ارتباط بین آب و هوا و بیماری در طول زمان تکامل یافته و اینکه آیا در مقیاس های جغرافیایی مختلف سازگار است یا خیر. برای این کار آن ها از یک روش آماری استفاده کردند که به طور خاص برای شناسایی الگو های تغییرات مشابه (یعنی یک ابزار تشخیص الگو) در پنجره های زمانی مختلف پیشرفته بود. دوباره آن ها یک ارتباط منفی قوی برای پنجره های کوتاه مدت بین بیماری (تعداد موارد) و آب و هوا (دما و رطوبت)، با الگو های ثابت در طول موج های اول، دوم و سوم همه گیری در مقیاس های مختلف فضایی پیدا کردند: در سراسر دنیا، کشورها، به منطقه ها جداگانه در کشور های بسیار آسیب دیده و حتی به سطح شهر (بارسلون) می رسد.

امواج همه گیری اول با افزایش دما و رطوبت و موج دوم با کاهش دما و رطوبت کاهش یافت؛ با این حال این الگو در طول تابستان در تمام قاره ها شکسته شد. الخاندرو فونتال، محقق در ISGlobal و اولین نویسنده این مطالعه، شرح می دهد: این را می توان با عوامل متعددی از جمله تجمع گسترده جوانان، گردشگری، و تهویه مطبوع و سایر عوامل شرح داد.

هنگام اقتباس از مدل برای تجزیه و تحلیل همبستگی های گذرا در تمام مقیاس ها در کشور های نیمکره جنوبی، جایی که ویروس بعدها وارد آن شد، همان همبستگی منفی مشاهده شد. اثرات آب و هوا در دما های بین 12 تا 18 درجه سانتیگراد و سطوح رطوبت بین 4 تا 12 گرم بر متر مکعب بیشتر مشهود بود، اگرچه نویسندگان هشدار می دهند که با توجه به سوابق کوتاه موجود، این محدوده ها هنوز نشانگر هستند.

در نهایت، با استفاده از یک مدل اپیدمیولوژیک، تیم تحقیقاتی نشان داد که گنجاندن دما در نرخ انتقال برای پیش بینی افزایش و سقوط امواج مختلف، به ویژه امواج اول و سوم در اروپا، بهتر عمل می نماید. رودو می گوید: در مجموع، یافته های ما از دیدگاه کووید-19 به عنوان یک عفونت فصلی واقعی در دمای پایین، مشابه آنفلوانزا و ویروس های کرونر خوش خیم حمایت می نماید.

این فصلی بودن می تواند نقش مهمی در انتقال سارس-کوو-2 داشته باشد، زیرا نشان داده شده است که شرایط رطوبت کم باعث کاهش مقدار ذرات معلق در هوا و در نتیجه افزایش انتقال ویروس های فصلی به وسیله هوا مانند آنفلوانزا می گردد. رودو می گوید: این پیوند تاکید بر بهداشت هوا به وسیله بهبود تهویه داخلی را تضمین می نماید، زیرا آئروسل ها می توانند برای مدت طولانی تری در حالت معلق باقی بمانند و احتیاج به گنجاندن پارامتر های هواشناسی در ارزیابی و برنامه ریزی اقدامات کنترلی را برجسته می نماید.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "کووید، 19 یک عفونت فصلی خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کووید، 19 یک عفونت فصلی خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید