همه چیز درباره زولپیدم

مجله قرمز: زولپیدم یک آرام بخش است که خواب آور نیز نامیده می گردد. این دارو ممکن است تاثیرات شیمیایی بر مغز در افراد نامتعادل در زمینه خواب یا مبتلا به مسائل خواب (بی خوابی) داشته باشد. در این مقاله با نکات مهم در خصوص این دارو و چگونگی استفاده از آن، صحبت می گردد.

همه چیز درباره زولپیدم

قبل از مصرف این دارو این نکات را به خاطر بسپارید

اگر شما به زولپیدم حساسیت دارید، شما نباید از این دارو بهره ببرید. این قرص ممکن است حاوی لاکتوز باشد. اگر شما حساس به لاکتوز هستید، با احتیاط از این دارو بهره ببرید.

برای اینکه مطمئن شوید زولپیدم برای شما ایمن است، اگر موارد زیر را داشتید به دکتر خود اطلاع دهید:

 • بیماری کلیوی
 • بیماری کبد
 • بیماری های ریوی مانند آسم، برونشیت، آمفیزم، و یا بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD).
 • آپنه خواب (تنفس در حین خواب متوقف می گردد)
 • میاستنی گراویس
 • سابقه افسردگی، بیماری روانی، یا افکار خودکشی
 • سابقه اعتیاد به الکل یا مواد مخدر
 • معلوم نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می رساند یا نه. پس اگر شما باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، به دکتر خود اطلاع دهید.
 • زولپیدم می تواند به شیر مادر منتقل شده و به کودک شیرخوار آسیب برساند. اگر شما با شیر مادر یک نوزاد خود را تغذیه می کنید، به دکتر خود اطلاع دهید.
 • اثرات آرام بخشی زولپیدم ممکن است در بزرگسالان مسن تر قوی تر باشد.
 • زولپیدم برای استفاده توسط هر شخصی با سن کمتر از 18 سال، مورد تایید نیست.

خرید زولپیدم به وسیله اینترنت و یا از فروشندگانی به جز در داروخانه ها ممکن است خطرناک باشد. دارو های توزیع از فروش اینترنت ممکن است حاوی مواد خطرناک باشد، یا ممکن است مجوز توزیع نداشته باشد. نمونه ای از این دارو خریداری در اینترنت یافت شده است که حاوی هالوپریدول (Haldol) است که یک داروی ضد جنون قوی با عوارض جانبی خطرناک است. برای اطلاعات بیشتر، می توانید به سایت (FDA) مراجعه نمایید.

چگونه باید زولپیدم را مصرف کنید؟

زولپیدم را دقیقا همان طور که توسط دکتر شما تجویز می گردد، مصرف کنید. هدایت های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.

زولپیدم ممکن است ایجاد عادت کند. هرگز زولپیدم را با شخص دیگری، به خصوص کسی که با سابقه مصرف مواد مخدر یا اعتیاد را دارد، به اشتراک نگذارید. این دارو در یک محل دور از دسترس دیگران، نگهداری کنید. فروش (به جز به وسیله داروخانه)، این دارو خلاف قانون است.

اگر شما فرصت 7 تا 8 ساعت خواب قبل از فعالیت دوباره را ندارید، هرگز از دارو های آمبین، ادولار و زولپیمیست استفاده نکنید.

زولپیدم فقط برای استفاده کوتاه مدت است. اگر علائم بی خوابی شما را بهبود نمی بخشد، و یا اگر پس از استفاده از این دارو به مدت 7 تا 10 شب، وضعیت شما بدتر شد، به دکتر خود اطلاع دهید. هنوز زولپیدم را برای بیش از 4 یا 5 هفته بدون مشاوره با دکتر خود مصرف نکنید.

به طور ناگهانی استفاده از زولپیدم را پس از استفاده طولانی مدت و یا اگر شما علائم ناخوشایند ترک مصرف را دارید، متوقف نکنید، برای جلوگیری از علائم ترک در هنگام توقف استفاده از این دارو، با دکتر خود مشورت کنید.

علائم بی خوابی ممکن است پس از قطع مصرف زولپیدم برگردد. این علائم ممکن است حتی بدتر از قبل از آغاز مصرف دارو، به نظر می رسد. اگر شما دچار بی خوابی بدتری پس از قطع مصرف زولپیدم شده اید، به دکتر خود اطلاع دهید.

هرگز قرص آمبین را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید.

قرص ادولار یا اینترمزو را قورت ندهید و یا با آب آن را فرو نبرید. این قرص را در زیر زبان خود قرار دهید و اجازه بدهید که در دهان شما بدون آب، حل گردد.

اسپری زولپیمیست را به طور مستقیم به دهان یا بر روی زبان خود بزنید. اسپری قبل از اولین استفاده، به دور از صورت خود برای تست به هوا بیافشانید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

از آنجا که زولپیدم تنها در زمان بی خوابی، مورد احتیاج است، شما به احتمال زیاد دوزی را فراموش نمی کنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

مصرف بیش از حد زولپیدم می تواند کشنده باشد، به ویژه هنگامی که آن را همراه با دارو های دیگر است که می تواند موجب خواب آلودگی گردد گرفته شده است.

مصرف بیش از حد زولپیدم می تواند کشنده باشد، به ویژه هنگامی که آن را همراه با دارو های دیگر که می توانند موجب خواب آلودگی گردد، مصرف نموده باشید. پس در این مواقع با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش از ممکن است شامل خواب آلودگی، گیجی، تنفس کم عمق، احساس سرگیجه، غش، کما و … باشد.

در چه مواقعی باید از مصرف زولپیدم، اجتناب کنید؟

گیجی یا خواب آلودگی شدید که می تواند باعث سقوط، تصادف یا آسیب شدید گردد.

از مصرف زولپیدم در طول سفر، مانند هنگام خواب در هواپیما، اجتناب کنید. ممکن است هنوز اثرات دارو در شما تحلیل نرفته باشد. اگر شما 7 تا 8 ساعت بعد از مصرف زولپیدم نخوابیده اید، فراموشی شایع تر است.

عوارض جانبی زولپیدم

زولپیدم ممکن است باعث یک واکنش آلرژیک شدید گردد. در این صورت مصرف زولپیدم را متوقف کنید و اگر شما هر یک از این نشانه ای از واکنش های آلرژیک: کهیر، اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان و یا گلو را داشتید، از اورژانس پزشکی یاری بگیرید.

هر گونه علائم جدید یا تشدید علائمی مانند: افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، اضطراب، سردرگمی، افکار غیر معمول، توهم، مسائل حافظه، تغییر در شخصیت، رفتار پرخطر، کاهش کمرویی، نداشتن از خطر، و یا افکار خودکشی یا صدمه زدن به خودتان، را به دکتر خود اطلاع دهید.

از هر یک از موارد زیر استفاده از زولپیدم را متوقف نموده و با دکتر خود تماس بگیرید:

 • درد قفسه سینه، بی نظمی درضربان قلب، احساس تنگی نفس
 • مشکل در تنفس یا بلع
 • اگر شما حس می کنید که ممکن است بیهوش شوید.
 • عوارض جانبی شایع زولپیدم:
 • خواب آلودگی در طول روز، سرگیجه، ضعف، احساس تخدیر و گیجی و حواس پرتی
 • احساس خستگی، از دست دادن هماهنگی
 • گرفتگی بینی، خشکی دهان، بینی یا گلو
 • تهوع، یبوست، اسهال، ناراحتی معده
 • سردرد، درد عضلانی
 • اطلاعات دوز مصرفی زولپیدم

در قرص های سریع رهش:

دوز مصرف این دارو در بزرگ سالان می تواند از 5 تا 100 میلی گرم خوراکی به صورت یک بار هدر هر روز و حداکثر مقدار مورد استفاده مجاز روزانه این دارو 10 میلی گرم است.

در قرص های طولانی رهش:

دوز مصرف این دارو در بزرگ سالان می تواند از 6.25 تا 12.5 میلی گرم خوراکی به صورت یک بار در روز و حداکثر مقدار مورد استفاده مجاز روزانه این دارو 12.5 میلی گرم است.

در قرص زیر زبانی اینتر مزو

دوز توصیه شده و حداکثر دوز، 1.75 میلی گرم (زنان) و یا 3.5 میلی گرم (مردان) و به صورت تنها یک بار در هر شب است.

چه دارو هایی زولپیدم را تحت تاثیر قرار می دهند؟

مصرف زولپیدم با دارو های دیگر که شما را خواب آلود و یا سرعت تنفس را کاهش می دهند، می توانند عوارض جانبی خطرناک و یا تهدید کننده زندگی ای را سبب گردد. قبل از مصرف یک قرص خواب، دارو های ضد درد مخدر، دارو سرفه، یک شل کننده عضلانی، یا داروی اضطراب، افسردگی، یا تشنج با دکتر خود مشورت کنید. دیگر دارو ها که ممکن است تجویز یا مصرف بیش از حد آن ها با زولپیدم تداخل داشته باشند، ویتامین ها و دارو های گیاهی هستند.

منبع: برترین ها

به "همه چیز درباره زولپیدم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره زولپیدم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید