میزبانی مشترک ایران و فیلیپین از یک زیست بوم نوآوری

به گزارش انجمن آقای شرفی، تهران- خبرنگاران- معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری کشورمان و وزیر علوم و فناوری کشور فیلیپین با امضای تفاهم نامه همکاری مشترک علمی و فناورانه، زمینه توسعه همکاری های علمی، پژوهشی و فناوری دو کشور را در حوزه فناوری های پیشرفته فراهم کردند.

میزبانی مشترک ایران و فیلیپین از یک زیست بوم نوآوری

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی انجمن آقای شرفی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هیأت عالی رتبه علمی و فناوری فیلیپین مهمان سورنا ستاری بود تا ضمن بحث و گفت وگو درباره توانمندی های علمی زمینه های همکاری دوجانبه را آنالیز و این همکاری را در حوزه های گوناگون توسعه دهند.

در این دیدار تفاهم نامه همکاری مشترک علمی و فناوری بین معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و وزیر علوم و فناوری فیلیپین امضا شد تا راه برای همکاری فعالان علمی و فناوری دو کشور هموار گردد.

مهم ترین هدف این تفاهم نامه همکاری مشترک، ارتقا و توسعه این همکاری ها با به کار بستن قوانین و آیین نامه های موجود دو کشور است.

** ایران توانمند در فناوری های پیشرفته اولویت فیلیپین است

وزیر علوم و فناوری فیلیپین در این نشست از پیشرفت های تأثیرگذار و محوری ایران در فناوری های پیشرفته گفت و اظهار کرد: ایران در حوزه های گوناگون فناوری برخوردار از پیشرفت هایی قابل توجه است؛ فیلیپین علاقه دارد تا در حوزه هایی چون زیست فناوری کشاورزی، نانوفناوری، علوم اعصاب، پزشکی، دارویی، مواد و ساخت پیشرفته از توانمندی های ایران بهره گیرد.

به گفته دولا پنیا ایران به عنوان یکی از کشورهای برخوردار از دانش و فناوری در حوزه های مهمی مثل نانو می تواند، افق های تازه ای برای همکاری دو کشور بگشاید.

** تبادل و همکاری دانشجویان دکتری و پژوهشگران

وزیر علوم و فناوری فیلیپین تبادل و همکاری دانشجویان دکتری و پژوهشگران را یکی دیگر از محورهای تعامل دو کشور مطرح کرد و گفت: ما همچنین فهرستی از رویدادهای بین المللی در حوزه نانوفناوری داریم و ایران می تواند به عنوان یک محور اصلی در حوزه های گوناگون پزشکی و فناوریهای مواد پیشرفته حضوری پررنگ داشته باشد.

دولاپنیا با بیان اینکه فیلیپین نیز گروه نانوفناوری و مواد پیشرفته، مراکز تحقیقاتی و انستیتوهای توسعه فناوری را در اختیار دارد، اضافه نمود:همچنین در حوزه توسعه فناوری انرژی های نو و پیشرفته و تجدیدپذیر نیز گام هایی برداشته است.

به گفته وی، پیشرفت های ایران در حوزه هایی مانند زیست فناوری کشاورزی شادمان کننده است چراکه ایران می تواند در ذیل همکاری دانشگاه های دو کشور، ضمن گسترش دانش و فناوری فیلیپین به توسعه پایدار همکاری ها یاری کند.

وزیر علوم و فناوری فیلیپین همچنین با بیان این که همکاری مشترک علمی و فناوری می تواند به یاری دولت های دو کشور و توسط دانشگاه، مراکز تحقیقاتی و انیستیوها باشد، اظهار کرد: فیلیپین دارای یک مراکز تحقیقاتی است که می تواند تحت مدیریت متمرکز وزارتخانه و معاونت علمی و فناوری نوع همکاری های جدید نه به معنای سنتی آن بلکه از جنس نوآوری و دانش در حوزه های یادشده را مدیریت کند.

** در پی ایجاد زیست بوم مشترک برای دانشگاهیان و فعالان فناور دو کشور هستیم

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان نیز در این نشست، از ایجاد زیرساخت های تعامل های مشترک علمی و فناورانه بر اساس یک کمیته مشترک همکاری گفت و ادامه داد: فیلیپین به همکاری با کشورمان در حوزه های گوناگون فناوری پیشرفته به ویژه نانوفناوری، زیست فناوری، پزشکی، دارویی و علوم مغز و اعصاب آمادگی و تمایل دارد.

سورنا ستاری ادامه داد: این دیدار زمینه ای فراهم می نماید تا ضمن گسترش همکاری هایی که از قبل در حوزه هایی چون دانشجویان داشتیم، باب همکاری های تازه در حوزه علوم و فناوری های پیشرفته، شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها گگردده گردد.

** زیست بوم مشترک ایران و کشور فیلیپین

به گفته ستاری، کشور ایران که با منابع زیرزمینی غنی و سرشارش شناخته می شد، امروز سرمایه ارزنده دیگری برای تعامل با دنیا دارد؛ خلاقیت و دانش جوان تحصیل نموده ایرانی، زبان گویای گفت وگو و تعامل پایدار ایران است؛ سرمایه عظیم نیروی انسانی خلاق و تحصیل نموده ایران می تواند محور همکاری های دوجانبه با دیگر کشورها باشد.

وی با بیان این که ایجاد مراکزی که یک زیست بوم مساعد برای همکاری های دانشی و فناورانه دو کشور را فراهم می سازد جزو محورهای تعامل با فیلیپین است، ادامه داد: ایجاد و توسعه پارک های علم و فناوری، کارخانه های نوآوری، مراکز رشد، شتاب دهنده ها و بسترهای تبادل دانش فناوری و محصولات دانش بنیان در مدار همکاری های ایران و فیلیپین است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور ادامه داد: رویدادهای نمایشگاهی و برنامه های علمی و فناوری مشترک دنبال می­گردد تا یک تحول را در اقتصاد و صندلی علمی و فناوری دو کشور به وقوع بپیوندد.

ستاری با تاکید بر حرکت ایران بر مدار یک تحول مالی و گذار از منبع محوری به اقتصاد دانش محور گفت: نگاه نو مبتنی بر شناخت صندلی نوآوری، امروز به باور و حمایت از مهم ترین دارایی کشور یعنی جوانان خلاق و تحصیل نموده رسیده است.

به گفته وی، وجود 41 پارک فناوری، چهار هزار و 200 شرکت دانش بنیان و شمار بالای استارتاپ ها که از مرز 6 هزار عبور نموده است، درنوردیدن قله های تازه نوآوری را سهل نموده است و کشور را در دست یافتن به اقتصاد دانش بنیان همراهی می نماید. این اقتصاد مملو از حرف های تازه و دستاوردهای جدید است.

ستاری همچنین از دست برتر ایران در اشاعه و توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات گفت و ادامه داد: مشارکت بیش از 50 درصدی ایرانی ها در بستر اینترنت، نقش بالای زبان فارسی به عنوان نهمین زبان فعال دنیا وب و حضور فعالانه کاربران در فضای دیجیتال، فرصتی ارزشمند برای توسعه دانش، فناوری و کسب وکارهای مبتنی بر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فراهم آورده است.

** توجه به استعدادهای دانش آموزی؛ از رموز موفقیت ایران در حوزه نانوفناوری

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، یکی از رموز موفقیت ایران در حوزه نانوفناوری را کار بنیادین و پایه ای روی استعدادها از دوره دانش آموزی تا سطح فراوری علم و راه اندازی شرکت ها مطرح کرد.

وی اضافه نمود: گرچه فرآیند توسعه این محیط در بعضی حوزه های فناوری مانند نانو، سابقه ای طولانی تردارد اما ایران در بعضی از حوزه های فناوری نخستین گام های توسعه و پیشرفت را می پیماید و رسالت دولت در این خصوص، هموار کردن راستا، راهنمایی، سامان دهی و توسعه زیرساخت های ضروری است.

علمی ** 1836 ** 1055

منبع: ایرنا

به "میزبانی مشترک ایران و فیلیپین از یک زیست بوم نوآوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزبانی مشترک ایران و فیلیپین از یک زیست بوم نوآوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید