سیاه چاله ای با رفتار عجیب کشف شد

به گزارش انجمن آقای شرفی به نقل از ایندپندنت، محققان در پژوهش جدیدی که در نشریه ساینس منتشر شده برای نخستین بار ناهمترازی بین محور چرخش یک سیاه چاله و محور مدار زدن آن را نشان دادند. مدیر انستیتو لیبنیتز فیزیک خورشیدی در آلمان به رهبری گروهی از محققان بین المللی پژوهش را انجام داده اند.

سیاه چاله ای با رفتار عجیب کشف شد

او در این باره می گوید: یافته مذکور مدل های فرضی از تشکیل سیاه چاله را به چالش می کشد.

این گروه روی سیاه چالهMAXI J1820+070 تحقیق کردند که یک منظومه ستاره ای دوتایی است که در آن یک سیاه چاله و ستاره همراه آن قرار دارند. این منظومه در فاصله 10 هزار سال نوری از زمین واقع شده است.

به طور معمول گرانش قدرتمند سیاه چاله مواد را از ستاره همراه آن به سمت خود می کشد. مواد نیز به شکل مسطح و مارپیچ وارد سیاه چاله می شوند.

این مارپیچ مسطح و چرخان که به عنوان یک قرص برافزایشی مشهور است، با صفحه مداری سیاهچاله و ستاره همراه آن همسو می گردد.

در خصوص سیاه چاله هایی مانند آنچه در MAXI J1820+070 وجود دارد، بعضی از مواد در حال ریزش به علت تابش اشعه ها منفجر می شوند و فواره های قدرتمندی از مواد را تشکیل می دهند که با سرعت نزدیک به نور از سیاهچاله دور می شوند. این جریان های ماده که جت های نسبیتی نامیده می شوند، در امتداد محور چرخش سیاه چاله ها منتشر می شوند.

هنگامیکه محققان جت های نسبیتی و نور منتشر شده از MAXI J1820+070 را آنالیز کردند، متوجه شدند محور چرخش سیاه چاله با محور مدار زدن آن و قرص برافزایشی یکسان نیست. این دو محور حداقل 40 درجه اختلاف تراز داشتند.

محققان معتقدند این ناهمترازی احتمالاً زمانی رخ داده که سیاهچاله تشکیل شده است.

محققان از یک ابزار خاص برای اندازه گیری نور دوقطبی شده (زاویه چرخش نور) استفاده کردند که روی تلسکوپ نوردیک اپتیکال واقع در لاپالما اسپانیا نصب شده است.

محققان با اندازه گیری قطبش نور خروجی ازMAXI J1820+070 و ترکیب آن با اندازه گیری های پیشین جت های نسبیتی سیاهچاله توانستند اندازه ناهمترازی محور چرخش سیاهچاله و محور مدار آن را با دقت اندازه بگیرند.

آنها تصمیم دارند در آینده ناهمترازی های مشابه در دیگر منظومه های ستاره ای دوتایی را آنالیز نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سیاه چاله ای با رفتار عجیب کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاه چاله ای با رفتار عجیب کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید