ساختمان 80 ساله لاله زار از آتش جان سالم به در برد؟!

به گزارش انجمن آقای شرفی، معاون میراث فرهنگی استان تهران پس از آتشی که غروب روز چهارشنبه هشتم دی ماه، به جان ساختمان غریب یا کافه آیبتا افتاد، گفت: حریق به این بنای تاریخی آسیب جدی وارد نکرده است.

ساختمان 80 ساله لاله زار از آتش جان سالم به در برد؟!

به گزارش انجمن آقای شرفی، ساختمان تجاری غریب در سال 1318 خورشیدی در خیابان لاله زار بنا شد که سال ها بعد (در بعضی منابع به سال 1346 اشاره شده است) یکی از اولین کافه های این خیابان به نام آیبتا که مدیریت آن را خانمی روس با همین نام به عهده داشت، در این ساختمان راه اندازی شد. این کافه محل آمد و شد بسیاری از هنرمندان و روشنفکرانی چون ملک الشعرای بهار بود. ساختمان غریب یا کافه آیبتا در 28 اسفندماه سال 1385 به شماره 18675 در لیست آثار ملی ثبت شد.

کمیته خانه های تاریخی تهران که آتش سوزی در این ساختمان تاریخی واقع در تقاطع خیابان لاله زار نو و جمهوری را در ساعت 16:50 تایید نموده بود، اشاره نموده این ساختمان اکنون کاربری انبار و فروش لوازم الکتریکی پیدا نموده است.

با وجود آتش سوزی ای که دود آن روز گذشته آسمان خیابان لاله زار را فراگرفته بود، اما مرتضی ادیب زاده ـ معاون میراث فرهنگی استان تهران ـ می گوید: حریق در بنای تاریخی غریب (کافه آیبتا) که با حضور به موقع عوامل امدادی در کمترین زمان ممکن خاموش شد، خوشبختانه آسیب جدی به این بنای تاریخی وارد ننموده است. البته اعلام نظر قطعی در این زمینه نیازمند بازدید و آنالیز کارشناسی بنا است.

او که خود پس از آتش سوزی در محل حاضر شده بود، اضافه می نماید: سقف چوبی این بنا به علت نزدیکی با کانون اصلی آتش، دچار حریق شد که با حضور تیم های آتش نشانی، عملیات اطفاء حریق بدون آسیب به سازه این بنای تاریخی انجام شد.

معاون میراث فرهنگی استان تهران بعلاوه اظهار می نماید: اقدامات بازسازیی، حفاظتی و ایمن سازی در بناهای تاریخی خیابان لاله زار برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی لازم است و این مهم نیازمند یک همکاری چندجانبه با مالکین و شهرداری است.

خیابان لاله زار که نماد نوگرایی و هنر تهران به شمار می آید، در اواخر دوره قاجار در هسته مرکزی شهر تهران بنا شد و زمانی یکی از برترین خیابان های مرکز بود، اما در دهه های اخیر این خیابان با تغییر چهره و تخریب شدید روبه رو شده است که بسیاری از ساختمان های آن نقص ایمنی هم دارند.

لاله زار که هنوز گرد گذشته روی معدود ساختمان های آن دیده می گردد، در لیست آثار ملی کشور ثبت نشده و خطر تخریب های زیرپوستی، آتش سوزی و سوانح دیگر آن را تهدید می نماید. شهرداری تهران در سال های گذشته مکرر درباره بازسازی و بازسازی ساختمان های تاریخی خیابان لاله زار وعده داده است و با این که ساختمان های لاله زار بارها و بارها طعمه حریق شده اند، اما هنوز برای محافظت، بازسازی، نگهداری و ایمن سازی این خیابان و ساختمان های به جای مانده از گذشته هیچ اقدام جدی صورت نگرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ساختمان 80 ساله لاله زار از آتش جان سالم به در برد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختمان 80 ساله لاله زار از آتش جان سالم به در برد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید