خداحافظی با مرغ 63 هزار تومانی، دلیل نایابی مرغ در بازار چیست؟

به گزارش انجمن آقای شرفی، کاهش تولید، توزیع و نوسان شدید قیمت مرغ در هفته های آینده نتیجه تصمیمات اشتباه دولت در راستای تنظیم بازار این محصول پُر مصرف است که منجر به تعطیلی واحد های تولیدی شده و تبدیل شدن کشور از تولید کننده به وارد کننده مرغ است.

خداحافظی با مرغ 63 هزار تومانی، دلیل نایابی مرغ در بازار چیست؟

به گزارش اقتصاد 24، صنعت مرغداری کشور به علت بی تدبیری ها دچار کاهش تولید و در نهایت کمبود مرغ در بازار شده است.

قیمت مرغ گرم در بازار بیش از 20 هزار تومان نسبت به نرخ مصوب فاصله گرفته، اما بررسی بازار نشان می دهد خریداران در عمل شاید مجبورند برای یک مرغ کامل تا 300 هزار تومان پول بپردازند.

شنیده ها حاکی از این است که فروشنده ها دیگر 63 هزار تومان مصوب را تحویل نمی گیرند و با قیمت های بالای نرخ مصوب، مرغ را خریداری و قطعاً گران تر از این رقم مرغ را به فروش می رسانند.

اما در همین ابتدای سال تازه موضوع گرانی مرغ فراتر از این حرف ها رفته و طبق تأکید فعالان در صنعت مرغداری ظاهرا مسئله مهم، بیشتر نایاب شدن مرغ است.

قیمت مرغ به روایت بازار و فروشندگان

قیمت مرغ قطعه بندی قواعد خاص خود را دارد به همین علت در همین روز هایی که می گوید مرغ کامل با نرخ دولتی کم پیداست می توان در بازار، مرغ قطعه بندی شده به صورت فراوان پیدا کرد.

صنعت مرغداری در طی سال های اخیر به علت نبود هماهنگی در بین تیم مالی دولت آسیب زیادی را متحمل شد. ادامه این بحران شرایط را برای تولید کنندگان مرغ بسیار سخت و متضرر کرده است و از سوی دیگر قیمت مرغ در بازار مصرف را با نوسانات شدید روبرو کرده که امروز نگرانی ها به کمبود این محصول پروتئینی منجر شده است.

این در حالی است که در پی ایجاد چالش های گسترده برای صنعت مرغداری کشور از جمله دخالت دولت در بازار، قیمت گذاری دستوری، عدم تأمین به موقع و کافی نهاده های دامی، بحرانی شدن شرایط بازار، کاهش شدید قیمت مرغ، عدم صادرات مناسب و مواردی از این قبیل دو ماهی است که مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران از سمت خود استعفا کرده و هنوز مدیر عامل تازه در این اتحادیه معرفی نشده است.

حبیب اسدالله نژاد، مدیرعامل سابق اتحادیه سراسری مرغداران اظهار کرد: دولت بدون نظر تشکل ها و بدون توجه به حفظ الزامات تولید، تصمیمات را پشت در های بسته گرفته و این موضوعات مهم را غیر کارشناسی شده تصویب و اجرایی می کند و در نهایت صنعت مرغداری را به چالش کشانده و در این بین علاوه بر تولید کننده، مصرف کننده را نیز دچار زیان کرده است.

مدیرعامل سابق اتحادیه سراسری مرغداران گفت: طی دو سال اخیر متولیان در وزارت کشاورزی ابتدایی ترین اصول این صنعت را نمی شناسند و تنها در این مدت با وجود ظرفیت صادرات بیش از یک میلیون قطعه مرغ، فقط دو بار مجوز صادرات مرغ صادر شده است.

اسدالله نژاد گفت: چنین عملکردی باعث آسیب به بخش تولید و در نهایت منجر به واردات مرغ و همچنین افزایش هزینه سبد مصرف کننده شده است.

دولت به واحد های تولیدی مرغ چقدر آسیب زد؟

وی تأکید کرد: صنعتگران فعال در صنعت مرغداری از همان ابتدا درخواست حذف تدریجی ارز ترجیحی و افزایش پلکانی مرغ را از دولت داشتند و سه سناریو به همراه 16 الزام را به دولت پیشنهاد داده بودند تا صنعت مرغ و مصرف کنندگان این محصول کمتر آسیب ببینند.

این فعال صنفی ادامه داد: بی توجهی دولت به نظر کارشناسی شده تشکل های خصوصی آسیب 16 هزار میلیارد تومانی به واحد های تولیدی مرغ گوشتی و بیش از 20 هزار میلیارد تومان به واحد های تولیدی مرغ تخم گذار و بیش از 15 هزار میلیارد تومانی به واحد های تولیدی مرغ مادر وارد کرده است.

مدیرعامل سابق اتحادیه سراسری مرغداران گفت: بیشتر تولید کنندگان در این صنعت از چرخه تولید خارج شده و همین منجر به کاهش راندمان تولید مرغ شده و قیمت هر کیلو این محصول به بیش از 80 هزار تومان رسیده است.

وی تأکید کرد: احتمال کمبود مرغ در هفته های آینده نتیجه بی تدبیری وزیر کشاورزی در مدت دو سال گذشته بوده و امروز دولت باید جوابگوی جهش چند برابری قیمت ها در بازار پُر مصرف مرغ باشد.

مرغ به اصطلاح تنظیمی بازار چند؟

بررسی بازار نشان می دهد که قیمت مرغ از ابتدای سال جاری نسبت به ماه های آخر سال 1401 حدود 15 تا 20 درصد گران تر شده است. البته قیمت مرغ در بعضی فروشگاه های سطح شهر به بهانه کیفیت بیشتر، گران تر است. در چنین فروشگاه هایی قیمت مرغ با وزن تقریبی 1.5 کیلوگرم حدود 143 هزار تومان است، برای فروش مرغ تا وزن 1.7 کیلوگرم، 154 هزار تومان و تا وزن 1.8 کیلوگرم 163 هزار تومان پول می گیرند.

مرغ سبز کامل هم که به عنوان مرغ ارگانیک معمولا بین 1.8 تا 2.1 کیلوگرم وزن دارد، از 234 هزار تومان تا 259 هزار تومان عرضه می شود.

از سوی دیگر قیمت منصفانه هر کیلو سینه مرغ بدون استخوان 159 هزار و 500 تومان است. یک کیلو فیله مرغ را حداقل 163 هزار تومان می فروشند و مغز ران مرغ بدون پوست به ترتیب کیلویی 125 هزار تومان و 117 هزار تومان به فروش می رسند. کف قیمت ران مرغ با پوست کیلویی 83 تا 86 هزار تومان است و یک کیلو ساق مرغ با قیمت 125 هزار تومان به فروش می رسد. بال مرغ کیلویی 94 هزار تومان و کتف کیلویی 82 هزار تومان قیمت دارند.

قیمت جوجه کباب ساده بدون استخوان در بازار حداقل به کیلویی 146 هزار تومان رسیده و انواع مزه دار شده آن را 159 هزار تومان می فروشند. دل مرغ در بسته های 50 گرمی با قیمت 63 هزار تومان عرضه شده است.

منبع: فرارو

به "خداحافظی با مرغ 63 هزار تومانی، دلیل نایابی مرغ در بازار چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خداحافظی با مرغ 63 هزار تومانی، دلیل نایابی مرغ در بازار چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید