ادعای غنی سازی 84درصدی در ایران و واکنش تهران

به گزارش انجمن آقای شرفی، خبرگزاری بلومبرگ به نقل از دیپلمات های بلند پایه مدعی شد که ناظران آژانس انرژی اتمی، اورانیوم غنی شده را در ایران شناسایی نموده اند که کمی کمتر از سطح مورد احتیاج برای ساخت سلاح هسته ای است.

ادعای غنی سازی 84درصدی در ایران و واکنش تهران

بلومبرگ اضافه نمود: بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران هفته گذشته اورانیوم 84 درصد غنی شده را شناسایی نموده اند.

این خبرگزاری آمریکایی در ادامه نوشت که آژانس در کوشش است شرح دهد که چگونه اورانیوم غنی شده ایران به خلوص 84 درصد رسیده است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اوایل بهمن ماه جاری در اظهاراتی اظهار داشت که ایران تا بدین لحظه هیچ سلاح هسته ای نساخته است.

وی گفت: از اورانیوم غنی سازی شده با خلوص 90 درصد می توان برای ساخت سلاح استفاده کرد. ایران 70 کیلوگرم اورانیوم غنی سازی شده با خلوص 60 درصد و 100 کیلوگرم اورانیوم غنی سازی شده با خلوص 20 درصد در اختیار دارد.

ادعای کوشش ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته ای درحالی تکرار می گردد که مقامات ایران بارها تاکید نموده اند فراوری و به کارگیری تسلیحات هسته ای، جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد.

واکنش ایران

در همین رابطه بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس، درباره این ادعای بلومبرگ اظهار داشت: مایه تأسف است که آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان به عنوان ابزار سیاسی برای فشار بر جمهوری اسلامی ایران مورد سوءاستفاده قرار می گیرد.

وی با ذکر این نکته که مطالب منتشر شده در بلومبرگ با هدف سیاه نمایی و تحریف حقایق اجرا شده است، یادآور شد: آنچه آژانس با ایران مطرح نموده در مورد وجود ذره یا ذراتی (particle) از اورانیوم با غنای بالای 60 درصد در محل شیر برداشت محصول به وسیله نمونه برداری متداول است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی بعلاوه تأکید کرد: وجود ذره یا ذرات اورانیوم بالاتر از 60 درصد در فرآیند غنی سازی به معنی غنی سازی بالای 60 درصد نیست.

کمالوندی در شرح بیشتر اعلام کرد: این موضوع در روند غنی سازی امری بسیار طبیعی بوده که حتی می تواند با کاهش خوراک آبشارهای سانتریفیوژ در یک لحظه به وجود بیاید. ولی آنچه حائز اهمیت است محصول فراوریی نهایی است که جمهوری اسلامی ایران تا به امروز مبادرت به غنی سازی بالای 60 درصد ننموده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه نمود: آژانس بین المللی انرژی اتمی بهتر از هر کسی واقف است که چنین مواردی در زمان انجام کار رخ می دهد. آنچنان که در گذشته نیز موارد متعددی از غناهای مختلف مشاهده شده که حل شده و این مورد اخیر نیز قطعا حل خواهد شد.

وی با ذکر این نکته که این موضوع از نوع مطالبی نیست که آژانس آن را در اختیار اعضای خود قرار دهد، ادامه داد: طرح این موارد در رسانه ها بار دیگر نشان داد که متاسفانه مدت هاست آژانس از جایگاه حرفه ای و بی طرف خارج شده و هدف دار مطالب و اطلاعات فنی را در اختیار رسانه های غربی قرار می دهد و بدون تردید این روش باعث بی اعتبار شدن این سازمان مهم بین المللی می گردد.

منبع: فرارو

به "ادعای غنی سازی 84درصدی در ایران و واکنش تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای غنی سازی 84درصدی در ایران و واکنش تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید