17 میلیارد تومان برای شش تکه کاغذ ارزشمندتر از طلا!، عکس

به گزارش انجمن آقای شرفی، ایسنا نوشت: اینشتین پیش نویس های دست نویس نظریه نسبیت خود را دور می انداخت، تا در نهایت شاهکار نهایی منتشر شد. هنگامی که دنیا نبوغ او را شناخت، ارزش هر کاغذ، شی یا متعلقاتی که اینشتین آنها را لمس نموده بود افزایش یافت.

17 میلیارد تومان برای شش تکه کاغذ ارزشمندتر از طلا!، عکس

شش صفحه دست نویس از آلبرت اینشتین با عنوان ماهیت نظریه نسبیت(The Essence of the Theory of Relativity) امشب چوب حراج می خورد.

این نسخه خطی که در حال حاضر در حراج است به وسیله حراجی RR عرضه می گردد. حراجی در روز 17 آوریل 2023(28 فروردین 1402) به صورت آنلاین شروع شده و عصر امروز(10 مه 2023) به سرانجام می رسد و به داوطلبان این فرصت را می دهد تا یک قطعه از تاریخ علمی را در اختیار داشته باشند. حراج به صورت زنده در وبسایت این حراجی در جریان است.

در این نسخه خطی مبحث ساده ای از نظریه های اینشتین ارائه شده است. در زمان انتشار این مقاله، فیزیک هسته ای با ظهور بمب اتمی در جنگ دنیای دوم در خط مقدم توجه عموم نهاده شد. کار اینشتین به ارائه توضیحی منسجم از نظریه های او برای عموم یاری کرد.

نسخه خطی در شرایط خوبی قرار گرفته است و تنها یک لکه زنگ زدگی جزئی در صفحه اول آن دیده می گردد. همراه آن یک ترجمه کامل انگلیسی وجود دارد. تخمین زده می گردد که این نسخه بیش از 350 هزار دلار (حدود 17 میلیارد تومان) به فروش برسد.

دو مورد از با ارزش ترین اسناد تاریخ حراج که با قیمت 6.5 میلیون دلار در سال 1943 و 13 میلیون دلار در سال 2021 فروش رفتند متعلق به اینشتین است.می توان هفت سند از اینشتین را نام برد که پیش از این یک میلیون دلار فروخته شده اند.

اینشتین پیش نویس های دست نویس نظریه نسبیت خود را دور می انداخت، تا در نهایت شاهکار نهایی منتشر شد. هنگامی که دنیا نبوغ او را شناخت، ارزش هر کاغذ، شی یا متعلقاتی که اینشتین آنها را لمس نموده بود افزایش یافت.

اینشتین با نازی ها به قدری مخالف بود که در سال 1943 نسخه دست نویس دیگری از نسخه خطی اصلی نظریه نسبیت خود برای جمع آوری پول برای یاری به ایالات متحده در جنگ تهیه کرد و در سال 1944 آن را در یک حراجی به مبلغ 6.5 میلیون دلار فروخت. این نسخه در آن موقع تبدیل به با ارزش ترین سندی شد که در یک حراجی به فروخته شده است. آن دست نوشته اکنون در کتابخانه کنگره ایالات متحده آمریکا نگهداری می گردد. ارزشمندترین سندی که از او به جای مانده اما یک نسخه خطی 13.0 میلیون دلاری است که او و دوست و همکار قدیمی اش میشل بسو(Michele Besso) در خصوص نظریه نسبیت نوشته اند.

با تمام معیارهای موجود، آلبرت اینشتین به یکی از قوی ترین نام های تجاری شخصی در تاریخ تبدیل شده است. بر خلاف دنیای واقعی فیزیک، که در آن انرژی پایدار است، بعضی از افراد توانایی ایجاد ارزش با یک لمس حتی پس از مرگ خود را دارند.

آژانس تاییدیه رسمی حقوق و مجوز گرین لایت دارایی آلبرت اینشتین را نشان می دهد و تا حد زیادی مسئول ایجاد مجوز درآمدهای این دانشمند خوش ذوق است که را به رده های بالای لیست افراد مشهور مرده پردرآمد فوربس فرستاده است. این آژانس صفحه فیسبوک اینشتین را که دارای 18.5 میلیون فالوور است با دقت حفظ می نماید.

گرین لایت بعلاوه نماینده اندی وارهول، مرلین مونرو، محمد علی، الویس پریسلی، استیو مک کوئین، ماریا کالاس، دکتر مارتین لوتر کینگ جونیور، چارلی چاپلین، سوفیا لورن، جان وین، توماس ادیسون، برادران رایت، باز آلدرین و ماروین گی است.

اینشتین، مانند کوپرنیک و نیوتن، اساس تمام مواردی را که ما فکر می کردیم می دانیم تغییر داد. او برداشت ما از زمان و مکان را تغییر داد و ثابت کرد که اتم ها واقعی هستند و جرم و انرژی یک چیز یکسان هستند. او به تنهایی همه جنبه های فیزیک نظری را متحول کرد و این کار را در حالی انجام داد که در دفتر ثبت اختراعات در برن مشغول به کار بود.

آلبرت اینشتین با موهای پریشان نه تنها به پسر علم تبدیل شده است، بلکه ستاره ای است که هرگز غروب نخواهد کرد.

او چندین اکتشاف انجام داد که درک ما از دنیا را تغییر داد. مشارکت او هرگز در شلوغی زمان محو نخواهد شد زیرا او در تاریخ در کنار نیکلاس کوپرنیک، اسحاق نیوتن، چارلز داروین و شاید جیمز واتسون و فرانسیس کریک جای دارد.

او همه چیزهای قبل خود را تغییر داد و هر بار که یک قطعه از یادگاری هایش به حراج می رود، به یاد می آوریم که این دانشمند تا چه مقدار منحصربه فرد بوده است زیرا هنوز یک قرن پس از مشهور شدنش در حراجی ها شناخته می گردد. آلبرت اینشتین واقعا یک ستاره در دنیا علم است.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "17 میلیارد تومان برای شش تکه کاغذ ارزشمندتر از طلا!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "17 میلیارد تومان برای شش تکه کاغذ ارزشمندتر از طلا!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید