چهارشنبه 24 بهمن ، بورس در برابر پول کوتاه آمد

به گزارش انجمن آقای شرفی، معامله گران بازار سهام در این روزها شاهد سنگینی کفه عرضه نسبت به تقاضا هستند. با نزدیک شدن به هفته های پایانی سال، کمبود نقدینگی در بازار سهام مشهود است و امروز بانکی ها باز هم تاثیر کاهنده بر شاخص های بازار داشتند.

چهارشنبه 24 بهمن ، بورس در برابر پول کوتاه آمد

به گزارش ایسنا، در روز گذشته تعدادی از سهم های کوچک در بورس تهران با افزایش قیمت روبرو شدند اما این رشد به دلیل کاهش قیمت سهم های شاخص ساز موجب نشد که نماگر اصلی بازار سرمایه در تراز بالاتری قرار گیرد.

کارشناسان دلیل افت های این روزهای بازار سهام را بیشتر به عدم وجود نقدینگی در این روزها می دادند، چراکه سهامداران برای به دست آوردن نقدینگی بیشتر اقدام به عرضه می نمایند و سنگینی کفه تقاضا نسبت به عرضه سبب کاهش نماگرهای بازار می گردد.

امروز با افت قیمت ها در بسیاری از سهم ها، شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران 662 واحد افت کرد و به رقم 157 هزار و 311 واحدی رسید. همچنین شاخص کل هم وزن هم جهت با شاخص کل با 39 واحد کاهش روبرو شد و به رقم 29 هزار و 716 واحدی رسید.

شاخص آزاد شناور با 950 واحد کاهش رقم 174 هزار و 173 را تجربه کرد. و شاخص بازار اول و دوم هر یک به ترتیب 623 و 674 واحد افت کردند.

امروز نمادهای در گروه بانکی، معدنی، خدمات فنی و مهندسی و تعدادی از پالایشی ها، پتروشیمی ها و فلزی ها روی شاخص های بازار سهام تأثیر داشتند و اکثراً سعی کردند که این شاخص ها را به سمت پایین راهنمایی نمایند.

در رأس این شرکت ها نماد معاملاتی بانک ملت بیش از 87 واحد تأثیر کاهنده روی شاخص های بازار سرمایه داشت. پس از آن گروه مبنا، بانک تجارت و پالایش نفت اصفهان هر کدام به ترتیب 73، 56 و 47 واحد تأثیر کاهنده روی شاخص ها داشتند.

در طرف مقابل معدنی و صنعتی گل گهر با 70 واحد تأثیر افزاینده سعی کرد شاخص ها را در سطح بالاتری نگه دارد. در عین حال پتروشیمی پردیس و پتروشیمی خارک هر کدام با اختلاف معناداری از معدنی و صنعتی گل گهر سعی کردند شاخص های بازار را حمایت نمایند.

در گروه استخراج کانه های فلزی قیمت سهم ها عمدتاً کمتر از دو درصد نوسان داشت بیشتر سهم های این گروه حدود یک درصد کاهش قیمت را تجربه کردند. در این گروه 23 میلیون سهم به ارزش حدود 12 میلیارد تومان مورد داد و ستد نهاده شد.

در عین حال در گروه محصولات شیمیایی نوسان قیمت سهم ها اکثراً کمتر از یک درصد بود. در این گروه شاهد معامله 124 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 42 میلیارد تومان بودیم.

بانکی ها که مدتی است نقش ویژه ای در معاملات بازار سرمایه ایفا می نماید امروز نیز با کاهش قیمت روبرو شدند و تنها یک نماد در این گروه توانست کمتر از یک درصد رشد را تجربه کند.

خودرویی ها نیز امروز عمدتاً با کاهش قیمت روبرو شدند؛ هر چند که تعدادی از سهم ها در این گروه توانستند رشد بیش از چهار درصد را داشته باشند. در این گروه 220 میلیون سهم به ارزش بیش از 30 میلیارد و 400 میلیون تومان مورد داد و ستد نهاده شد.

در آخرین روز معاملات بورس تهران در این هفته برخلاف روز گذشته گروه های کوچک نیز با کاهش قیمت روبرو شدند. در گروه مواد و محصولات دارویی اکثر سهم ها امروز با افت قیمت رو به رو شد.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم 407 میلیارد تومان رسید و حجم معاملات به رقم 1.5 میلیارد سهم و اوراق اقتصادی را تجربه کرد. تعداد معاملات این بازار رقم 158 هزار و 742 را تجربه کرد.

آیفکس نیز امروز با 1.23 واحد رشد به رقم 1935.95 را تجربه کرد. ارزش معاملات فرا بورس ایران به رقم 429 میلیارد تومان رسید و حجم معاملات این بازار عدد یک میلیارد سهم و اوراق اقتصادی را تجربه کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "چهارشنبه 24 بهمن ، بورس در برابر پول کوتاه آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهارشنبه 24 بهمن ، بورس در برابر پول کوتاه آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید