معبد پناتاران لمپویانگ ؛ دیدنی ترین جاذبه بالی

به گزارش انجمن آقای شرفی، معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ (به انگلیسی: Pura Penataran Agung Lempuyang) با نمای فریبنده و کم نظیر خود، نمای باشکوهی که زیباترین معابد جهان را به چالش می کشد، دیرزمانی است که در قلب کوه آتشفشانی لمپویانگ لانه نموده و چنان زیبا در طبیعت اطراف خود تلفیق شده که گویی از ازل در این مکان وجود داشته و با دستان هنرمند طبیعت آفریده شده است.

معبد پناتاران لمپویانگ ؛ دیدنی ترین جاذبه بالی

این معبد هندو که به مجموعه معابد کوه لمپویانگ، مجتمع معبدی که جزء شش مکان مقدس بالی (Sad Kahyangan Jagad) محسوب می گردد، تعلق دارد، از کهن ترین معابد بالی و دیدنی ترین اماکن تاریخی روستای سبز و خرم تریبوآنا بوده و آغوش خود را برای گردشگرانی که در پی یافتن اماکن اسرارآمیز و پررمز و راز قاره کهن آسیا، بلیط هواپیما بالی را خریداری و به این کشور دیدنی سفر می نمایند، گگردده است.

چرا بازدید از معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ پیشنهاد می گردد؟

در مکانی خوش آب و هوا و مرتفع، در دل طبیعت شگفت انگیز و تماشایی بالی واقع شده است.

یکی از مجتمع معابد هفت گانه اندونزی است و بازدید از آن، امکان بازدید از دیگر معابد واقع در کوه لمپویانگ را میسر می سازد.

از نظر تاریخی و فرهنگی حائز اهمیت بوده و لقب کهن ترین و زیباترین معبد استان بالی را به خود اختصاص داده است.

دروازه بهشت که یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری بالی محسوب می گردد، را در خود جای داده است.

جهت دسترسی به آن بسیار زیبا و تماشایی بوده و برای عکاسی بسیار مناسب است.

تاریخچه مختصری از معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ

از تاریخ دقیق ساخت معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ اطلاعات معتبر بسیاری در دسترس نیست، اما بنا به اعتقاد بسیاری از هندوهای اندونزی، این معبد کهن ترین معبد بالی به حساب می آید و نقش پررنگی در فرهنگ مردم بالی، به خصوص هندوهای اندونزی ایفا می نماید. مقبره سنگی و زیبای این معبد همراه با بناهای مقدس اطراف آن، در عصر هندو-بودائی ها و براساس اعتقاد بومیان بالی، در نقاط محوری جزیره احداث شده است.

بعضی از بومیان باور دارند که این معبد به منظور برقراری تعادل معنوی بومیان بالی در این مکان ساخته شده و در گذشته ای دور محل تجلی یکی از خدایان هندو به نام ایشوارا بوده است.

تجربه بازدید از معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ

از آنجایی که معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ در سراشیبی کوه لمپویانگ واقع شده، برای بازدید از این معبد باید خود را برای پیاده روی نسبتا بلندمدتی آماده کنید. اگر محدودیت جسمانی دارید، می توانید با استفاده از موتورسیکلت این جهت را طی کنید. اما چنانچه قصد آن را دارید که تمام طول جهت را با پای پیاده طی کنید، به هیچ وجه از تصمیم خود پشیمان نخواهید شد، چراکه جهتی بسیار خوش منظره و زیبا پیش روی شما خواهد بود.

لازم به ذکر است که در طول جهت می توانید از طبیعت بی نظیر و حیرت انگیز کوه دیدنی لمپویانگ لذت ببرید و تصاویر بیادماندنی و خاطره انگیزی را از این مکان ثبت کنید. پس از نزدیک شدن به دروازه باشکوه معبد که با جلوه شگفت انگیز و تماشایی خود از دور خودنمایی می نماید، سه پلکان طویلی را خواهید یافت که چون فرش قرمزی پیش پای شما پهن شده اند و شما را در جهتی طولانی تا دروازه خیره نماینده و خارق العاده معبد راهنمایی می نمایند.

اگر با دقت به اطراف پلکان ها نگاه کنید، خواهید دید که از تندیس اژدها برای تزئین پلکان ها استفاده شده است. دلیل این امر را باید در اعتقادات هندوهای بالی جست: هندوها معتقدند که تندیس اژدها قادر است انرژی منفی را دفع و از معبد در برابر ارواح خبیث محافظت کند. حدود 1700 پله در جهتی پر پیچ و خم که از معابد مختلفی عبور می نماید، پیش روی شما قرار گرفته است؛ پله هایی که با صعود از آن ها به دروازه شگفت انگیز معبد که در مرتفع ترین بخش کوه لمپویانگ جا خوش نموده، دست خواهید یافت.

پس از رسیدن به دروازه، اندکی تامل کنید و با دقت بیشتری به ظرافت معماری این دروازه نگاه کنید؛ طراحی و معماری این دروازه در نوع خود بی نظیر است و نقش و نگار تندیس های حکاکی شده بر دروازه و بناهای معبد چنان ظریف و پیچیده است که هر بازدیدنماینده ای را متحیر می سازد. اما چیزی که بیش از همه شما رو شگفت زده خواهد نمود، نمای فوق العاده تماشایی بالی از ارتفاعات کوه لمپویانگ است: منظره تماشایی و حیرت انگیز طبیعت بالی برفراز معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ شما را چنان مجذوب و مبهوت خود خواهد ساخت که از یاد خواهید برد که در ابتدا برای چه به این معبد قدم گذاشتید.

حال اگر هوای مطبوع کوهستانی معبد و صدای دل انگیز پرندگان را نیز به این تجربه زیبای بصری بیفزایید، سفری بیادماندنی را به بهشت موعود تجربه خواهید کرد.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ چقدر است؟

برای بازدید از معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ نیازی نیست هیچ هزینه ای را بپردازید، فقط در صورت تمایل می توانید مبلغ دلخواهی را به عنوان اعانه برای نگهداری و نظافت این مکان به روستائیان تریبوآنا اهدا کنید. اما مدت زمان بازدید از این مکان به این بستگی دارد که قصد دارید چگونه به معبد برسید؛ اگر قصد دارید با پای پیاده جهت نسبتا طولانی تا پلکان معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ را طی کنید، حداقل 6 ساعت از وقت خود را باید صرف بازدید از این مکان کنید. اما اگر قرار است از موتورسیکلت بهره ببرید، دو ساعت زمان برای بازدید از این مکان کافی است.

فصل مناسب برای بازدید از معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ چه زمانی است؟

بهترین هنگام برای بازدید از معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ، زمانی بین ماه های آپریل و اکتبر است. در این زمان از سال، استان بالی در بهترین شرایط آب و هوایی خود بسر می برد و تجربه اقامتی خاطره انگیز و لذت بخش را به گردشگران عرضه می نماید.

چگونه به معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ برویم؟

همان طور که پیش تر نیز گفته شد، معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ در بخش شرقی بالی و در کوهپایه کوه لمپویانگ قرار گرفته است. بنابراین برای دسترسی به این مکان ابتدا باید به استان بالی سفر کنید و سپس در نزدیکترین روستاهای اطراف آن (کوتا، جیمباران، سمینیاک و نوسا دوئا) که حدود دو ساعت با معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ فاصله دارند، مدتی اقامت و با اجاره خودرو یا تاکسی به سوی معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ حرکت کنید. متاسفانه عدم وجود سرویس حمل و نقل عمومی در روستای تریبوآنا سبب شده که معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ صرفا به وسیله خودرو قابل دسترسی باشد.

در نزدیکی معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟

دروازه بهشت: 96 متر

سینمای بالی: 600 متر

معبد تیرتا گانگا: 10 کیلومتر

ساحل لیپاه: 13 کیلومتر

کاخ آب یوجونگ: 14.5 کیلومتر

چه هتل هایی در نزدیکی معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ برای اقامت وجود دارد؟

هتل پیورا لمپویانگ: 190 متر

هتل لوکاسی یوپاکارا: 5.4 کیلومتر

هتل ماتیس لاج: 10.7 کیلومتر

میهمان خانه استار ایست: 11 کیلومتر

هتل سن هوم استی: 11.3 کیلومتر

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به معبد پیورا پناتاران آگونگ لمپویانگ هستند؟

رستوران وارونگ ماکان: 180 متر

رستوران ماها کنکانا: 190 متر

رستوران تیت اینتر: 250 متر

رستوران وارونگ هادی دانا: 1.2 کیلومتر

منبع: گردشبان

به "معبد پناتاران لمپویانگ ؛ دیدنی ترین جاذبه بالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد پناتاران لمپویانگ ؛ دیدنی ترین جاذبه بالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید