خبرنگاران پرونده قضایی آلودگی های نفتی در گناوه تشکیل شد

به گزارش انجمن آقای شرفی، گناوه - خبرنگاران - رئیس اداره حفاطت محیط زیست گناوه گفت: باتوجه به وقوع آلودگی های نفتی در این شهرستان، این اداره در مراجع قضایی پرونده تشکیل داده است.

خبرنگاران پرونده قضایی آلودگی های نفتی در گناوه تشکیل شد

به گزارش انجمن آقای شرفی، کامبیز عبداللهی روز سه شنبه در گفت وگو با انجمن آقای شرفی به مناسبت هفته هوای پاک اضافه کرد: از مجموع وقوع 2 لکه نفتی در شهرستان، یکی از آن در مناطق ساحلی بود که علاوه بر پاکسازی ، به مراجع قضایی معرفی و تامین دلیل شد و منتظر رای دادگاه هستیم.

وی اظهارکرد: دیگر آلودگینفتی مربوط به دره بهون روستای چم شهاب است و در همان لحظات اولیه پیگیری جهت پاکسازی و شناسایی منشا آن آغاز شد.

وی گفت: در جریان آلودگی نفتی بهون گناوه خسارتی به زمین های کشاورزی وارد نشد و تنها در بستر رودخانه بود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه اضافه کرد: عملیات پاکسازی مواد نفتی این دره از 17 دی جاری توسط نیروهای شرکت نفت و گاز گچساران در سه نقطه آغاز شده است و تا زمانی که تائیدیه محیط زیست نداشته باشد، باید تداوم یابد.

وی یادآورشد: این اداره در راستای وظایف محوله ، درصورت آلوده شدن منطقه به مواد نفتی به عنوان شاکی وارد عمل می شود و مقدار و حجم وسعت آن را شناسایی و به مرجع قضایی اعلام می کند که قاضی پرونده دستور و رای صادر خواهد کرد.

وی اظهارکرد: در صورت صدور رای جرایم مراجع قضایی برای شرکت های نفتی ، روستاهایی که تحت تاثیر آلودگی نفتی قرار گرفته اند ، ذی نفع خواهند شد.

عبداللهی درخصوص آخرین شرایط پروژه تکثیر لارو میگو در جوار روستای چاهک گفت: این اداره با نامه نگاری اجرا شده ، مخالف اجرای این پروژه شد اما هر طرحی که در حوزه محیط زیست با آن مخالفت می شود ، متقاضی اجازه اعتراض دارد.

وی اضافه کرد: در این ارتباط جهت بررسی و تصمیم گیری در رد یا پذیرش پروژه ، جلسه کمیته ماده 11 در استانداری بوشهر متشکل از مدیران کل حفاظت محیط زیست ، منابع طبیعی و آبخیزداری، امور منابع آب ، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جهادکشاورزی تشکیل خواهد شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه اظهارکرد: تا این لحظه پروژه تکثیر لارو در روستای چاهک مجوزی برای فعالیت ندارد.

وی گفت: در تشخیص بکربودن مناطقی که قرار است در آن طرحی اجرا شود و نیاز به مجوز زیست محیطی دارد، تنها زمانی می توان استناد کرد که اثر طبیعی و ملی ، حفاظت شده و شکار ممنوع باشد.

عبداللهی در خصوص شرایط محل دفن زباله شهر گناوه اضافه کرد: محل دفن پسماند این شهرستان توسط کارشناسان بصورت مستمر رصد می شود.

وی ادامه داد: درسال جاری تا به امروز 3 کارگروه پسماند در این شهرستان تشکیل شده است و بهسازی محل دفن زباله شهر توسط شهرداری دردست اقدام است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه گفت: نصب پرچم هشداردهنده در شناگاه های شهر گناوه در دستور کار قرار گرفته است و این نقطه گردشگرپذیر از لحاظ آلودگی و سالم بودن هر دوهفته یک بار نمونه گیری می شود.

شهرستان ساحلی گناوه در شمال استان بوشهر در جوار تاسیسات مهم نفتی کشور و راستا اصلی خطوط انتقال نفت به جزیره خارگ واقع شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران پرونده قضایی آلودگی های نفتی در گناوه تشکیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پرونده قضایی آلودگی های نفتی در گناوه تشکیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید