شرح موزه هنر های معاصر درباره مشاهده حشرات در یک عکس

به گزارش انجمن آقای شرفی، موزه هنر های معاصر تهران درباره مشاهده حشرات در عکسی از مجموعه برند و هیلا بکر بیانیه ای منتشر کرد.

شرح موزه هنر های معاصر درباره مشاهده حشرات در یک عکس

متن بیانیه موزه هنر های معاصر تهران به توضیح زیر است: موزه هنر های معاصر تهران به طور رسمی از مشاهده حشرات در یکی از عکس های برند و هیلا بِکر که این روز ها در نمایشگاه مینیمالیسم و کانسپچوآل آرت به نمایش گذاشته شده است، عذر خواهی می نماید و ضمن ارج نهادن به حساسیت بجا و شایسته جامعه هنری و رسانه ای نکات ذیل زیر را اعلام می نماید:

آثار گنجینه موزه هنر های معاصر تهران، ثروت ملی و نگهداری شایسته از آن ها مهم ترین دغدغه همه ماست و توجه و حساسیت خانواده هنر ایران سرمایه گرانبهاست.

به محض اگاهی از ورود حشرات به عکس مزبور، کارشناسان مرتبط بلافاصله (همان شب) در موزه حاضر شدند و ضمن پاکسازی اثر، سایر آثار نمایشگاه را نیز آنالیز کردند.

خوشبختانه این اثر هیچگونه آسیبی ندیده و هیچ حشره ای در سایر آثار نمایشگاه نیز دیده نشده است.

سپس آنالیز نوع حشره، مقدار نفوذ آن در گنجینه با دعوت از چند کارشناس خبره این مهم در دستور کار نهاده شد.

آقای سیاوش تیرگری (دکترای حوزه بهداشت و حشره شناسی، دانشیار دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و استاد مدعو دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات) و خانم ها سمانه حسینیان (کارشناس مستقل بازسازی آثار تاریخی) و زهرا نیکویی (کارشناس حفاظت موزه ملک) از جمله این کارشناسان هستند که درباره نوع حشره و شیوه برخورد با آن اتفاق نظر داشتند. در دو بند زیر بخش هایی نظرات این کارشناسان تقدیم می گردد:

یک: نوع این حشرات سیلور فیش یا ماهی نقره ای است که با توجه به بازدید از همان اثری که در فیلم پخش شده از موزه بود، مقوای اصلی و پاسپارتو اثر، هیچ فعالیتی در آن ها مبنی بر تغذیه این حشرات از سلولز مقوا ها دیده نشد. چرا که این حشره در زمان بالغ شدن و تغذیه از خود ردی قهوه ای رنگ به همراه ایجاد دالان هایی بر روی مقوا به جا می گذارد.

دو: با توجه به شواهد دیده شده در تابلو ها و از آنجایی که تا این زمان هیچ نوع آسیبی به بخش های سلولزی هیچ کدام از تابلو هایی که آنالیز شد، از طرف کارشناسان موزه، دیده یا گزارش نشده است، به احتمال زیاد این حشرات از فضا های جانبی موزه به تابلو ها وارد شده است؛ لذا بر اساس نظرات و پیشنهادات کارشناسان مربوطه مراقبت های فصلی و ویژه در محیط پیرامونی موزه مورد توجه می گیرد.

در سرانجام بار دیگر قدر شناس حساسیت بجای جامعه هنری نسبت به گنجینه ارزشمند موزه هنر های معاصر تهران هستیم. موزه هنر های معاصر تهران ضمن استقبال از این نظارت دقیق، خواستار اتخاذ تصمیم هایی راهگشاست تا این مجموعه گرانبها با شیوه های روز موزه داری جهان هم گام گردد.

روابط عمومی موزه هنر های معاصر تهران.

منبع: فرارو

به "شرح موزه هنر های معاصر درباره مشاهده حشرات در یک عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرح موزه هنر های معاصر درباره مشاهده حشرات در یک عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید